گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > مقاله: افسردگی و افت تحصیلی


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله: افسردگی و افت تحصیلی

روانشناس خانواده و نویسنده: اکرم نجف لو

افسردگی و افت تحصیلی

از شایع ترین دغدغه ها و مسایلی که بسیاری از خانواده ها را نگران کرده است ، افت تحصیلی دانش آموز طی تحصیل است. افت تحصیلی دلایل متعددی دارد که در این مقاله به بررسی یکی از اصلی ترین آنها ، یعنی افسردگی اشاره خواهیم کرد.

از شایع ترین موارد و علل منجر به ضعف یا افت تحصیلی می توان به «کم توانی ذهنی»، «نقص تمرکز و توجه»، «اختلال یادگیری»، «اضطراب» و «افسردگی» اشاره کرد. ضعف در سیستم آموزشی هم از علت های ضعف تحصیلی است که در این موارد باید به آن توجه و در صورت وجود، آن را اصلاح کرد. البته در مواردی هم مشکل تحصیلی، ناشی از هیچ کدام از موارد بالا یا هر اختلال روانی دیگری نیست و در فردی اتفاق می افتد که توانایی هوشی کافی دارد و به اختلال یادگیری هم مبتلا نیست. در این موارد عوامل روان شناختی دیگری دخیل هستند که لازم است شناخته شوند و مورد بررسی و درمان قرار گیرند.

وضعیت تحصیلی در کودکان مبتلا به کم توانی ذهنی

آنچه بیشتر به عنوان «عقب ماندگی ذهنی» می شناسیم به معنای آن است که کارکرد هوشی عمومی فرد به میزان چشمگیری زیر حد متوسط است و باعث می شود، فرد قادر به انطباق با موقعیت های محیطی و پیرامونی نباشد و عملکردش در حوزه های مختلف از جمله یادگیری، تحصیل، فعالیت های روزمره و مهارت های ارتباطی و اجتماعی مختل شود.

وضعیت تحصیلی در کودکان مبتلا به اختلال توجه

اختلال نقص توجه یا بیش فعالی اختلال شایع و شناخته شده ای است که بیشتر آن را به عنوان بیش فعالی می شناسیم ولی جزو عمده این اختلال، حواس پرتی، بی توجهی، کم دقتی و فراموشکاری است. کودکان مبتلا ممکن است به دلیل نقص و ناتوانی در تمرکز روی یک موضوع به خصوص موضوع ها و فعالیت های ذهنی مثل تحصیل و انجام تکالیف از روی آوردن به آنها طفره بروند و حتی از این فعالیت ها نفرت داشته باشند.

این کودکان در کلاس قادر به تمرکز روی آموزش های داده شده نیستند و در یادگیری دچار مشکل می شوند. همچنین آنها در انجام تکالیف، نوشتن دیکته و امتحان ها غلط های بی دقتی مرتکب شوند و درنتیجه نمره های پایینی می گیرند. در مواردی که بهره هوش کودک مبتلا بالاست در سال های اول تحصیل این ضعف را جبران می کند ولی به تدریج و با سخت تر شدن درس ها به تدریج دچار افت تحصیلی خواهد شد. در عین حال با کاهش اعتمادبه نفس کودک که از پیامدها و عوارض آن است این افت تشدید می شود.

 

اختلال یادگیری

در این اختلال به رغم اینکه فرد بهره هوشی طبیعی دارد ولی در حوزه های خاصی از تحصیل مثل خواندن، نوشتن یا ریاضیات دچار ضعف است و در عین حال در سایر حوزه های تحصیل، عملکرد طبیعی دارد. این اختلال هر چه زودتر تشخیص داده شود درمان آسان تر و سریع تر خواهد بود.

 اضطراب

بروز اضطراب در کودکان و نوجوانان می تواند روی تحصیل آنها نقش مخربی داشته باشد. اضطراب باعث کاهش اعتماد به نفس می شود و عملکرد فرد را در حوزه های مختلف و به خصوص توانایی وی در ادامه دانسته ها در حضور جمع و در امتحان کاهش می دهد. دستپاچگی و نگرانی در مورد امتحان باعث می شود کودک آنچه را خوانده است، ابراز نکند یا روی برگه های امتحانی نیاورد. از سوی دیگر، اضطراب تمرکز و دقت فرد را هم کاهش می دهد. اضطراب کودکان با علایم همراه دیگر مثل ابراز نگرانی های مختلف، بروز ترس های متعدد، افزایش وابستگی و چسبندگی به والدین، بهانه گیری و نشانه های جنسی مثل تعریق کف دست، تپش قلب و خشکی دهان و همچنین تظاهر نشانه های وسواسی خودنمایی می کند. اضطراب بچه ها باید شناخته شود و مورد توجه قرار بگیرد و درمان شود.

افسردگی

معمولا کودکان و نوجوانان در زمان افسردگی نشانه های معمول و موردانتظار افسردگی را بروز نمی دهند و پرخاشگری، تغییر در خواب و اشتها، افت تحصیلی و مدرسه گریزی ممکن است نشانه های افسردگی در کودک و نوجوان باشند بنابراین اگر کودک یا نوجوانی از یک مقطع زمانی خاص در برخی عملکردها و فعالیت ها از جمله تحصیل دچار افت می شود باید به احتمال افسردگی توجه داشت. در عین حال وجود نشانه های همراه مثل کم خوابی یا پرخوابی، کم اشتهایی یا پراشتهایی، کم تحملی، تحریک پذیری، پرخاشگری و مواردی از این دست کمک کننده هستند. افسردگی کودکان و نوجوانان مهم بوده و باید درمان شود. درمان افسردگی می تواند ضعف تحصیلی را مرتفع کند.

 ضعف سیستم آموزشی

در صورتی که هیچ یک از این علل وجود ندارد، باید به گزینه ضعف سیستم آموزشی فکر کرد و در صورت تایید از طریق اصلاح این سیستم، ضعف دانش آموزان را برطرف کرد.


١٥:١٥ - سه شنبه ٤ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ٣٨١٣٥٣    /    تعداد نمایش : ٤٦٤اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران