گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > مقاله: خنده درمانی


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله: خنده درمانی

روانشناس و نویسنده کتاب خنده درمانی: اکرم نجف لو

خنده درمانی

 

شاید بارها این جمله را شنیده اید که خنده بر هر درد بی درمان دواست و بارها این تجربه را حس کرده ایم که بعد از یک خنده طولانی تا ساعت ها و حتی روزها حس خوبی داشته ایم.

در حقیقت خنده نوعی درمان است که ما را تشویق می کند از پدیده طبیعی بیولژیک خنده استفاده کنیم تا احساس های دردناک عصبانیت، ترس، کسالت و ... در ما کاهش یاببند.

اما گاهی پیش می آید در موقعیتی قرار می گیریم که مجبوریم به اجبار لبخند بزنیم یا حتی بلند بخندیم.

اما آیا وقتی به اصطلاح به زور و تصنعی می خندیم دیگران متوجه نمی شوند؟. آیا می توان با خنده دروغین دیگران را فریب داد و آیا خنده دروغین به همان اندازه بر روحیاتمان تاثیرگذار است؟. اینها سوالاتی است که ممکن است ذهن ما را مشغول کند.

آثار خنده

1. عمل خندیدن موجب رسیدن اکسیژن بیشتری به شش ها و عمیق تر شدن تنفس می گردد که این امر موجب تحرک بیشتر و بهبود جریان خون می شود.

2. پزشکی فرانسوی به نام «پیر واچت » که سال ها فیزیولوژی خندیدن را مورد مطالعه قرار داده بود، به این نتیجه رسید که خنده موجب گشادگی رگ های خونی گردیده و خون بیشتری را با حد اکثر سرعت به اندام ها می فرستند.

3. شخص دیگری «هنری راوین اشتاین » که عصب شناس فرانسوی است معتقد است خنده در ضمن موجب کاهش میزان ضربان قلب گردیده و اشتها را تحریک می کند.

4. ظاهراً خنده موجب تحریک تولید –بتا اندروفین –مسکن طبیعی که در مغز می شود.

5. افرادی که زیاد می خندند کمتر از افرادی که به سختی قادر به خندیدن هستند در معرض ابتلا به اختلالات گوارشی و زخم های معده می با شند.

6. خنده سیستم بدن ما را از فضولاتی مثل کلسترول زیاد و دیگر   چربی های ناخواسته پالایش می دهد.

7. خنده همچنین با تحریک و تولید مسکن های طبیعی در مغز، آن را هم از فضولات پالایش می دهد.

8. تمام تحقیقات مربوط به فشار روانی افسردگی و دیگر حالات منفی ذهن به این حقیقت اذعان دارد که هر آنچه که بر ذهن تأثیر بگذارد در نهایت جسم را هم متأثر خواهد ساخت. می دانیم افکار می توانند باعث تولید هورمون ها گردند-هورمون هایی که در تمام بدن جریان  می یابند. تنش های دراز مدت روانی همان طور که اکنون بر ما آشکار شده است، در نهایت می تواند به صورت ناراحتی های جسمانی نمایان گردد. ما می دانیم مواردی چون سردرد مزمن، میگرن، زخم ها و اشکالات مربوط به هضم، همگی ارتباط نزدیکی با حالات ذهن دارند. تعداد در حال افزایش از صاحب نظران معتقدند بیماری های بسیار خطرناک و مهلک مثل سرطان و بیماری های قلبی متأثر از حالات ذهنی، شکل ظاهری و برخورد فردی می باشد.

9. وقتی مضطرب و وحشت زده هستیم  و یا از درد جسمانی رنج می بریم تمام جسم ما منقبض و سخت می شود.

10. خنده بدون شک، به آرام کردن جسم کمک می کند. در واقع غیر ممکن است به هنگام خندیدن بتوان منقبض بود، زیرا خنده ما احساس است که در تمام بدن جریان می یابد و باعث حرکت جسم می گردد.

11. لبخند زدن همانطوری که تمام متخصصان زیبایی می دانند، یکی ازعوامل مهم برای بهبودی زیبایی است. به همین دلیل بسیارمنطقی است افرادی که زیاد لبخند می زنند به راز جوانی جاودانه دست یافته باشند.

نتیجه گیری

نگاهى كلّى به متون اسلامى مربوط به خنده، نشانگر برخوردى به‏ ظاهر متفاوت با اين موضوع است. اولياى بزرگوار اسلام، گاهى آن را ستوده و بدان فرمان داده‏اند و زمانى نكوهش كرده و از آن بازداشته‏اند. در جايى خود با فردى مزاح كرده و در جاى ديگر، به بيان پيامدها و بازتاب‏هاى منفى آن پرداخته‏اند، به‏گونه‏اى كه در نخستين نگاه، انسان گمان مى‏كند نوعى تناقض در اين موضع‏گيرى‏ها وجود دارد، ليكن پس از جمع ‏بندى و تعمّق به اين نتيجه مى‏رسيم كه پيشوايان معصوم اسلام شوخى وخنده را براى انسان‏ها بسانِ داروى شفا بخشى مى‏دانند كه از سويى، مصرف به‏ جا و محدود آن در كاستن نگرانى‏ها، تقويت پيوند دوستى در بين افراد جامعه و تسكين آلام روانى آنان سودمند و لازم است و از سوى ديگر، استعمال بى‏رويّه آن بدون رعايت حدود شرعى و اخلاقى و بدون درنظرگرفتن شرايط زمانى و مكانى، زيانبار و نكوهيده‏است.


١١:٤٤ - سه شنبه ١٨ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ٣٨٣٥٠٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٧اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران