گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > سفر وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان به جمهوری اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

سفر وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان به جمهوری اسلامی ایران

دکتر محمد جواد ظریف و ادوارد نعلبندیان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان راههای گسترش مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند .

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سوابق مناسبات دو کشور اظهار داشت : روابط تهران و ایروان همواره دوستانه و متین بوده است و مراودات و سفر هیئتهای مختلف دو کشور در جریان بوده است و ما امیدواریم رایزنیهای مستمر در جهت توسعه مناسبات دو کشور و صلح و توسعه و رفاه منطقه کمک کند .

وزیر امور خارجه کشورمان با ارزیابی مراودات دوکشور در زمینه مجامع بین الملل خاطرنشان ساخت : همکاریهای دو کشور در بخش مجامع بین الملل می تواند گسترش یابد و ما در بحران اخیر قره باغ ، طرفین را به خویشتنداری توصیه می کنیم و آمادگی داریم در جهت برقراری صلح و امنیت در منطقه هرگونه تلاش را بعمل آوریم .

دکتر محمد جواد ظریف با ارزیابی چشم انداز مناسبات دوجانبه گفت : اگر چه مناسبات اقتصادی تحرک داشته ولیکن هنوز به سطح مناسب نرسیده و می بایست آن را به سطح مطلوب خویش ارتقا بخشیم و دو کشور در زمینه های گاز ، برق ، راه آهن می تواند پروژه های چند جانبه با تمامی کشورهای منطقه را تسهیل و گسترش دهند .

وزیرامورخارجه کشورمان با اشاره به آثار همکاریهای چند جانبه دو کشور در سازمان های اقتصادی منطقه ای همچون اورآسیا ابراز امیدواری کرد که از طریق گسترش همکاریهای اقتصادی بتوان زمینه توسعه اقتصادی برای کل منطقه را در خدمت منافع و رفاه برای تمامی منطقه ارتقا بخشید .

دکتر محمد جواد ظریف درخصوص فرآیند موافقنامه تبادل استرداد محکومین بین دو کشور و همکاریهای محیط زیست ابراز امیدواری کردند : زمینه های پیشرفت امور اجرایی آن فراهم گردیده و آثار امضای تفاهمنامه لغو روادید بین اتباع دو کشور موجبات افزایش مراودات اتباع دو کشور در عرصه توریست و تجارت را تسهیل نماید .

دکتر محمد جواد ظریف درخصوص آخرین تعاملات بانکی در پرتو نتائج برجام اظهار داشت : از دیدگاه ما گام اول بـرای تعاملات بـانکی بـرداشته است و لیکن حضور آمریکائیهـا می بایست مرحله واقعی ، گامهای عینی را با اراده و قدمهای جدی بردارند و ما کلیه آثار و پیامدهای این روند را بدقت تحت بررسی داریم .

ادوارد نعلبندیان وزیرامور خارجه ارمنستان اظهار داشت : ما روابط دو کشور را مبتنی بر دوستی و صمیمیت مستمر می دانیم و روابط دوجانبه روند پویایی را طی می نماید و در طی سه دهه گذشته دارای مجموعه ای از همکاریهای متنوع بوده ایم و در زمینه همکاریهای انرژی و اقتصادی می توانیم فرصتهای جدیدی را برای گسترش و تعمیق مناسبات سرعت بخشیم .

وزیر امورخارجه ارمنستان بـا اشاره بـه نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در بحران قره باغ اظهار داشت : ما از نقش جمهوری اسلامی ایران در ارائه توصیه به طرفین به راه حل مسالمت آمیز قدردانی می کنیم و جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک کشور بزرگ که نقش بازیگری مهم در مسائل منطقه را دارد ، نمی تواند بی اطلاع از تحولات جاری باشد و امیدواریم در مسیر فرآیند مذاکرات با گروه مینسک همواره از نقش دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران در برقراری صلح بهره مند گردیم .

نعلبندیان با توصیف توافق برجام بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 آن را بزرگترین رخداد تاریخی سال 2015 ، گفت : ما توافق جمهوری اسلامی ایران و قدرتهای بین المللی را بزرگترین رخداد سیاسی سال 2015 ارزیابی می کنیم و توافق برجام برای حل بسیاری از مناقشات می تواند سرمشقی باشد و ما نیز رفع تحریمها را در ایروان اجرایی نموده ایم و آماده برقراری مراودات بانکی فعال بین دو کشور می باشیم .

وزیر امور خارجه ارمنستان از گسترش مراودات سه جانبه و چند جانبه با کشورهای منطقه در زمینه گاز ، برق و مواصلات استقبال می کنیم .

نعلبندیان بـا اشاره بـه آمادگی ایـروان بـرای فعالسازی مراودات تجاری و تشویق سرمایه گذاران ارمنی برای تقویت مراودات بین دو کشور آمادگی خویش را برای تعیین فهرست کالایی با تعرفه های مناسب جهت تقویت همکاریهای تجاری دو کشور را اعلام داشت .

وزیر امور خارجه ارمنستان افزود : فراهم شدن مقدمات امضای تفاهمنامه لغو روادید بین اتباع دو کشور بزودی ، زمینه های افزایش مراودات دوجانبه را در تمامی عرصه ها ارتقا خواهد بخشید .

 

 

 


٠٩:٢٨ - دوشنبه ١٧ خرداد ١٣٩٥    /    شماره : ٣٩٦٣٤٤    /    تعداد نمایش : ٣٨٦اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران