گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > امضاء سند جامع همکاری ایران و ارمنستان در تهران


  چاپ        ارسال به دوست

امضاء سند جامع همکاری ایران و ارمنستان در تهران

همزمان با دومین روز نشست چهاردهمین مشترک کمیسیون اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان سند جامع همکاری بین دو کشور به امضای وزیر نیرو کشورمان و وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان رسید . وزیر نیرو در پایان نشست پایانی چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های ایران و ارمنستان گفت : این سند در زمینه های انرژی، تبادل برق، گاز طبیعی، مسائل زیست محیطی رودخانه ارس، همکاری های بانکی و بیمه ای، ایجاد منطقه آزاد تجاری در خاک ارمنستان و گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی در آستانه سفر رییس جمهوری به این کشور امضا شد.

جناب آقای چیت چیان همچنین از توافقات به عمل آمده در خصوص توسعه مسیرهای شمال- جنوب بویژه در زمینه انتقال برق از طریق ارمنستان و روسیه و راه های حمل و نقل جاده ای و ریلی خبر داد . 
وی تصریح کرد: اینک ظرفیت تبادل برق دو کشور 300 مگاوات است که از طریق دو خط انتقال انجام می شود و با ساخت یک خط انتقال جدید که با سرمایه گذاری ایران در حال انجام است، ظرفیت انتقال برق به چهار برابر میزان کنونی- یعنی یک هزار و 200 مگاوات- افزایش می یابد.
وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران از گازرسانی به دو شهر ارمنستان از سوی شرکت ملی گاز ایران خبر داد که بر پایه این سند جامع اجرا می شود.
وی ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک توربین های بادی ساخت ایران در ارمنستان به بهره برداری برسد.
به گفته این مسئول، سند دیگری برای همکاری بین موسسه های تحقیقاتی دو کشور امضا شد.
«آشوت مانوکیان» وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، نیز در این نشست گفت: سند جامع همکاری های دو کشور که امروز امضا شد، از اهمیت زیادی برای دولت ارمنستان برخوردار است و پایه گذار همکاری های بیشتر بین دو کشور در یک سال آینده می شود.


١٨:٠٧ - جمعه ١٩ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٤٢٨٣٢٦    /    تعداد نمایش : ٢١٧اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران