گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > برگزاری مراسم دیپلماتیک روز 22 بهمن در اقامتگاه دولتی ایروان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم دیپلماتیک روز 22 بهمن در اقامتگاه دولتی ایروان

مراسم دیپلماتیک بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شامگاه چهارشنبه 20/11/1395 با حضور جمع کثیری از شخصیت های برجسته سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ارمنستان، سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم این کشور و روسای نهادهای ایرانی مستقر در ایروان در محل اقامتگاه دولتی این شهر برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم گروه سرود مجتمع آموزشی شهید فهمیده بهمراه دانش آموزان مدرسه فارسی زبان ایروان (مدرسه شماره 200) سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان را بصورت زنده و باشکوهی اجرا نمودند که با تشویق حضار و شرکت کنندگان مواجه گردید.

در ادامه جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان با اشاره به سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رمز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) را اتحاد و همدلی مردم در مقابل رژیم ستم شاهی دانسته و خاطر نشان نمودند: تحولي که انقلاب اسلامي ايران در نظام بين المللي ايجاد نمود در قرن بيستم منحصر بفرد بود و طبيعي است که اين سياست، خوشايند قدرت هاي جهاني نبود و از همان ابتدا، اين انقلاب نوپا را با بحران ها و توطئه هاي مختلف داخلي و خارجي مواجه نمودند تا بتوانند آن را به شکست بکشانند.

سفیر محترم کشورمان تحميل هشت سال جنگ از جانب قدرتهای جهانی را از جمله مهم ترین توطئه هایی دانستند که علاوه بر شهادت هزاران شهید و جانباز، بسياري از زيرساخت هاي ايران را از بين برد و سال ها طول کشيد تا کشورمان اين خسارات را در سايه سنگين تحريم ها بازسازي کند و هنوز هم پس از سي و هشت سال از استقرار نظام اسلامي در ايران، با توطئه هاي جديدی از جانب این قدرتها مواجه هستيم.

جناب آقای سجادی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ايران به تهديدات وقعی نمی دهد و هرگز آغازگر جنگی در منطقه نخواهد بود، افزودند جمهوری اسلامی ایران همواره منادی صلح و دوستی در منطقه و جهان بوده و بر عمل به تعهدات بين المللی خود پايبند می باشد. به گفته ایشان راهبرد تعامل برای ايرانی که اکنون از هر جهت در اوج قدرت قرار دارد، آرامش و تحريک ناپذيری است.

سفیر محترم کشورمان يکي از اصول سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران را ارتقاي روابط دوستانه با کشورهاي همسايه دانسته و اعلام نمودند جمهوري ارمنستان از جايگاه ويژه اي در بين همسايگان ما برخوردار است. به گفته ایشان در حالي که کشورمان در بخشي از مرزهای خود با بحران، ناامني، تروريسم و نابردباري تحت پوشش دين روبرو می باشد، باعث خوشوقتي است که در منطقه شمالي خود با کشوري هم مرز هستیم که از بهترين روابط با آن در طول تاريخ و در حال حاضر برخوردار بوده ايم.

جناب آقای سجادی با اشاره به سخنان جناب آقاي سرژ سرکيسيان رئیس جمهور محترم ارمنستان که در حضور پاپ فرانسيس در ايروان « روابط ايران و ارمنستان را الگويي از روابط خوب ميان کشورها است» خاطرنشان نمودند روابط ایران و ارمنستان زماني اهميت بيشتري مي يابد که دو کشور به لحاظ ديني با هم متفاوتند اما توانسته اند روابط دوستانه و نزديکي با هم برقرار نمايند.

سفیر محترم کشورمان در ادامه سخنان خود با اشاره به روابط دو کشور در زمینه های مختلف بویژه سفر اخیر جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم کشورمان به ارمنستان اشاره نموده و افزودند در زمينه سياسي ارتباط نزديکي بين مقامات دو کشور برقرار است و ديدارهاي متقابل متعددي بين دو طرف انجام مي شود.

سفیر محترم کشورمان برگزاری چهارده دور کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور را از جمله موفقیت های دو کشور در زمینه اقتصادی عنوان نموده و تاکید کردند هر چند ايران جايگاه چهارم را در ميان شرکاي تجاري ارمنستان دارد اما با توجه به پتانسيل هاي موجود در دو کشور و نزديکي جغرافيايي، اعتقاد دارم ظرفيت حجم مبادلات تجاري بيش از ارقام کنوني است و هر دو کشور اين امر را هدف گذاري کرده و براي رسيدن به آن تلاش مي کنند.

جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در پایان سخنان خود از حضور تمامی میهمانان در مراسم روز ملی کشورمان تقدیر نموده و سخنان خود را با آرزوی استقرار صلح، امنيت و ثبات در جهان و بهروزي و سعادت دو ملت ايران و ارمنستان به پایان رساندند.

در ادامه این مراسم جناب آقای کارن کاراپیتیان نخست وزیر محترم جمهوری ارمنستان ضمن تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به مردم ایران تاکید کردند روابط ایران و ارمنستان در زمینه های مختلف در سطح بالایی قرار دارد اما باید اذغان نمود دو کشور دارای ظرفیت های بسیاری هستند و باید از آنها استفاده کرد.

نخست وزیر محترم ارمنستان که بعنوان میهمان ویژه این مراسم از طرف دولت حضور داشت، در ادامه سخنان خود افزودند به عنوان نخست وزیر ارمنستان اعلام می کنم توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین محورها، اهداف و اولویت های کاری دولت من است.

نخست وزیر محترم ارمنستان با اشاره به اهمیت سفر جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم کشورمان به ارمنستان و دیدارهای مستمر مقامات دو کشور افزودند این دیدارها زمینه ساز توسعه همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف خواهد بود.

جناب آقای کارن کاراپیتیان با تاکید بر اینکه مقامات ایران و ارمنستان دارای اراده کافی برای توسعه روابط هستند، تاکید نمودند بر این اساس ما می توانیم موفقیت های بیشتری در راستای توسعه روابط کسب نماییم.

نخست وزیر محترم ارمنستان ضمن تقدیر از توجه جمهوری اسلامی ایران به جامعه ارامنه ایرانی که در کشورمان زندگی می کنند تاکید نمودند توجه دولت و مردم ایران به ارامنه نشان می دهد ایران یک کشور دوست و برادر برای ارمنستان است.

پایان بخش این مراسم اجرای موسیقی زنده توسط گروههای هنری ایرانی و ارمنی بود که توسط دو تن از اساتید ارمنی و یک نفر از اساتید ایرانی اجرا گردید.

 

 


١٢:٠٧ - جمعه ٢٩ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٤٤٠٥٢٠    /    تعداد نمایش : ١٨٩اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران