گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > گزارش برگزاری مراسم مردمی 22 بهمن در اقامتگاه دولتی شهر ایروان


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری مراسم مردمی 22 بهمن در اقامتگاه دولتی شهر ایروان

مراسم مردمی بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شامگاه چهارشنبه 20/11/1395 با حضور جمعی از هموطنان ایرانی مقیم ارمنستان، کارکنان نهادهای ایرانی و با حضور جناب آقای سجادی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در محل اقامتگاه دولتی  شهر ایروان برگزار گردید.

با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید مراسم بصورت رسمی آغاز گردید و گروه سرود مجتمع آموزشی شهید فهمیده بهمراه دانش آموزان مدرسه فارسی زبان ایروان (مدرسه شماره 200) سرود ملی جمهوری اسلامی ایران را بصورت زنده اجرا نمودند که با استقبال شرکت کنندگان مواجه گردید.

در ادامه این مراسم جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در ارمنستان با ابراز خوشحالی از اينکه براي دومين بار در ايروان در مراسم بزرگداشت پيروزي انقلاب اسلامي در خدمت هموطنان ایرانی می باشد، سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به همه هموطنان تبریک گفت.

جناب آقای سجادی افزودند: سي و هشت سال قبل ملت ايران توانست با رهبري امام خميني (ره) در برابر رژيم پادشاهي پيروز شود. اين پيروزي، پيروزي اتحاد و وحدت ملي بود و متعلق به يک گروه خاص نبود، بلکه پيروزي همه مردم ايران بود. به گفته ایشان در طول اين سال ها هر زمان که ملت در صحنه حضور داشته و به دور از تعصبات جناحي و گروهي دست بدست هم داده اند، پيروز شده اند که نمونه بارز و افتخارآميز اين وحدت، دوره دفاع مقدس و ايستادگي ملت شريف ايران در برابر متجاوزان بود.   

سفیر محترم کشورمان در ادامه با اعلام اینکه تحولي که انقلاب اسلامي ايران در نظام بين المللي ايجاد نمود در قرن بيستم منحصر بفرد بود و جمهوري اسلامي ايران براي نخستين بار توانست شعار عدم وابستگي واقعي به شرق و غرب را به اجرا درآورد و آن را سرلوحه سياست بين المللي خود قرار دهد، تاکید نمودند: طبيعي است که اين سياست، خوشايند قدرت هاي جهاني نبود و لذا از همان ابتدا، اين انقلاب نوپا را با بحران ها و توطئه هاي مختلف داخلي و خارجي مواجه نمودند تا بتوانند آن را به شکست بکشانند.

جناب آقای سجادی تحميل هشت سال جنگ خونبار قدرتهاي جهانی علیه کشورمان را از جمله مهمترین این توطئه های عنوان نموده و افزودند جنگ علاوه بر صدها هزار کشته و زخمي، بسياري از زيرساخت هاي ايران را از بين برد و سال ها طول کشيد تا توانستيم اين خسارات را در سايه سنگين تحريم ها بازسازي کنيم و هنوز هم پس از سي و هشت سال از استقرار نظام اسلامي در ايران، با توطئه هاي جديد مواجه هستيم. ایشان در ادامه از تلاش ها و مجاهدت های سردار سازندگي انقلاب يعني مرحوم آیت ا... هاشمي رفسنجاني ياد کردند که ماه گذشته پس از سال ها تلاش براي اعتلای نظام اسلامي و مردم سالاری دینی به جوار حق شتافتند.

سفیر محترم کشورمان در ادامه سخنان خود گفتند جمهوري اسلامي ايران هميشه خواستار تعامل با جامعه بين المللي بوده که در همين چارچوب توانستيم چالش ناعادلانه هسته اي را پشت سر بگذاريم و به يک توافق جامع برسيم. ليکن باعث تاسف است که برخي سياستمداران نوپاي غربي، چنين توافق مهم بين المللي را زير سوال برده و مايلند مجددا دنياي يک قطبي با رهبريت خود را احيا کنند، غافل از اينکه دوره اينگونه سياست ها گذشته و در جامعه جهاني کنوني کسي از چنين يکه تازي هايي حمايت نخواهد کرد.

 

به گفته جناب آقای سجادی ايران به فکر ايجاد ثبات و آرامش در منطقه است و ما معتقديم بايد عليه تروريسم، آنهم تروريسمي در پوشش اسلامي و به نام اسلام، دست به دست هم دهيم و اجازه ندهيم اقدامات افراط گرايانه گروه هاي خاصي چهره منفي اي از اسلام به جهانيان نشان دهد. ما همچنين بايد ذهنيت منفي اي که دشمنانمان نسبت به ايران ايجاد کرده و به ايران ستيزي دامن مي زنند را بزداييم که در همین راستا خوشبختانه دولت جناب آقاي روحاني توانسته است با ديپلماسي فعال خود، ايران هراسي را که دسيسه اي سازمان يافته در صحنه بين المللي بوده و هست، تا حد زيادي خنثي نمايد.

سفیر محترم کشورمان در ارمنستان با اشاره به اینکه يکي از اصول سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران ارتقاي روابط دوستانه با کشورهاي همسايه است و در اين راستا جمهوري ارمنستان از جايگاه ويژه اي در بين همسايگان ما برخوردار است افزودند در سالي که گذشت گام هاي مثبتي در راه توسعه روابط دوکشور برداشتيم و شاهد توسعه و گسترش روزافزون اين روابط در زمينه هاي مختلف هستيم. به گفته ایشان در زمينه سياسي ارتباط نزديکي بين مقامات دو کشور برقرار است و ديدارهاي متقابل متعددي بين دو طرف انجام مي شود که سفر دو ماه قبل جناب آقاي روحاني رئيس جمهور به ارمنستان نمونه بارز آن است.

به گفته جناب آقای سجادی در زمينه اقتصادي نیز تا کنون چهارده دور کميسيون مشترک دو کشور برگزار شده که آخرين مورد آن دو ماه قبل در تهران بود. مشارکت ايران در پروژه هاي مختلف، اجرای طرح خط سوم انتقال برق بين دو کشور و پيگيري کريدور انتقال انرژي از طريق ارمنستان، کريدور حمل و نقل شمال - جنوب از ايران به درياي سياه از طريق ارمنستان و روند روزافزون روابط تجاري فيمابين، از دستاوردهاي اين بخش است.  

سفیر محترم کشورمان در ادامه سخنان خود افزایش همکاریهای دو کشور در زمينه های اجتماعي و فرهنگي بخصوص برقراری رژيم لغو رواديد بين ايران و ارمنستان را از جمله این موارد عنوان نمود که تاثير مهمي در تسهيل تردد اتباع دو کشور دارد. به گفته ایشان شناسايي مدارک دانشگاه هاي ارمنستان از سوي وزارت علوم ايران نیز يکي ديگر از اقدامات انجام شده می باشد.

جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در پایان سخنان خود با اعلام اینکه در آستانه عید باستانی نوروز هستيم و برنامه هاي متنوعي براي اين ايام از جمله سفر گروههای موسیقی جهت اجرای برنامه در سالن اپراي ايروان می باشد، از همه هموطنان ایرانی دعوت نمود در این برنامه ها حضور بهم رسانند.

اجرای برنامه های موسیقی زنده توسط چند گروه ارمنی و اجرای تکلمه و سرود خوانی توسط دو نفر از دانش آموزان مدرسه شهید فهمیده و پذیرایی از میهمانان پایان بخش این مراسم بود.

 

 

 

 


١٤:١٣ - جمعه ٢٩ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٤٤٠٥٣٩    /    تعداد نمایش : ٤٤٠اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران