گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > مراسم اختتامیه هفته فرهنگی نوروز باستانی و عید پاک ارامنه در ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم اختتامیه هفته فرهنگی نوروز باستانی و عید پاک ارامنه در ارمنستان

مراسم اختتامیه هفته فرهنگی نوروز باستانی و عید پاک ارامنه شامگاه چهارشنبه 1396/01/09  با هنرنمایی کاروان هنرمندان ایرانی و ارمنی در سالن هاکوپ پارونیان شهر ایروان برگزار گردید. 

 این برنامه با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان آغاز گردید.

 آقای عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری فرهنگسرای نیاوران و از مجریان و گویندگان توانمند صدا و سیمای کشورمان در ابتدای این برنامه گسترش روابط فرهنگی را زمینه ساز توسعه روابط کشورها در زمینه های سیاسی و اقتصادی دانستند و اعلام نمودند بدلیل شخصیت فرهنگی و ادبی آقای سجادی و انتخاب بعنوان سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، روابط دو کشور در تمامی زمینه ها بخصوص زمینه های فرهنگی توسعه و گسترش یافته است. به گفته وی انتخاب آقای سجادی باعث توسعه و گسترش روابط دو کشور در تمام زمینه ها و بویژه در زمینه فرهنگی بین دو کشور شده است.

شروع برنامه‌های هنری مراسم اختتامیه با هنرنمایی گروه موسیقی خیزش به سرپرستی هنرمند جوان کشورمان آقای نوید آربابی و گروه وی صورت گرفت.

سپس استاد واراند شاعر ایرانی- ارمنی کشورمان چند قطعه از اشعار خود در ژانرهای مختلف ادبی را به زبان ارمنی قرائت نمود.

سپس گروه موسیقی ارمنی لئون طوانیان چند قطعه از موسیقی سنتی ارمنی را اجرا نمود که با استقبال شرکت کنندگان در سالن مواجه گردید. 

ادامه دهنده این مراسم قرائت چند شعر طنز توسط آقای صابر قدیمی شاعر طنزپرداز کشورمان بود. 

استاد داوود حیدری شاعر ، مجری و گوینده رادیوی کشورمان با اجرای ترانه ای شاد محیط فرح بخشی را بوجود آوردند. همچنین آقای سعید توکلی گوینده خوش ذوق ایرانی نیز با اجرای جذاب خود مراسم اختتامیه را به جشن شادی بین ارامنه و ایرانیان تبدیل نمودند.

اجرای تک خوانی خواننده و هنرمند جوان کشورمان آقای سید معین الدین سجادی بهمراه پیانوی آقای آرمن آساطوریان از لحظات شاد و بهاری این مراسم بود.

پایان بخش مراسم هنری مراسم اختتامیه اجرای موسیقی اقوام گروه روناک به سرپرستی و خوانندگی آقای کیوان علیمحمدی و سعید خلج بود که پایان زیبایی برای مراسم اختتامیه بوجود آورد.

 آقای آرام هوانسیان رئیس شبکه سوم ارمنستان و آقای وارتان وسکانیان رییس مرکز ایران شناسی دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی ایروان که بعنوان میهمان ویژه در این مراسم شرکت داشتند،  ضمن تشکر از سفیر فرهنگ دوست کشورمان برای حمایت در برپایی چندین برنامه فرهنگی در نوروز 96، هر یک طی سخنانی ارامنه و ایرانی ها را مردمان یک فرهنگ و تمدن دانستند که نزدیک ترین قرابت فرهنگی با یکدیگر را در بین کشورهای همسایه با هم دارند.

آقای وسکانیان با اذعان به اینکه طی دو سال گذشته و از زمانی که جناب آقای سجادی بعنوان سفیر در ارمنستان انتخاب شده اند، تحول عظیمی در روابط دو کشور در عرصه های مختلف سیاسی،اقتصادی و فرهنگی بوجود آمده که از زمان استقلال ارمنستان سابقه نداشته، از تلاش‌های سفیر کشورمان تشکر و ایشان را لایق و شایسته سفیری کشور قدرتمند و بانفوذ ایران در ارمنستان دانستند.

 جناب آقای سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز در این مراسم ضمن تشکر از تلاش‌ها و هنرنمایی های اعضا و هنرمندان ایرانی و ارمنی کاروان هنری کشورمان برای برپایی جشن فرهنگی نوروز باستانی و عید پاک و با شکرگذاری از درگاه الهی که فرصت خدمت گذاری به مردم و کشور ایران را نصیب ایشان نموده، مردم ایران و ارمنستان را عاشق صلح و دوستی معرفی نمودند که قرن ها با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی داشته اند.

سفیر محترم کشورمان از مقام ها و مسئولین ارمنی هم که در برگزاری  مراسم متعدد فرهنگی و هنری هفته فرهنگی نوروز 1396 پشتیبان حامیان روابط ایران و ارمنستان بودند، تشکر نمودند.

حامیان توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان از آغاز سال 1396 به منظور نزدیکی مردمان ایران و ارمنستان چندین برنامه فرهنگی و هنری را در شهر ایروان برگزار نمودند که برپایی نمایشگاه عکس ، خوشنویسی و تذهیب، اجرای سه برنامه فرهنگی و هنری در سالن های آرام خاچاطوریان، آرنو باباجانیان و هاکوپ پارونیان و همچنین حضور اجرای چندین برنامه‌ رادیوئی و تلویزیونی بخشی از این فعالیت ها می باشد.


٠٠:٠٩ - پنج شنبه ١٠ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٤٤٧١٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٣٥اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران