گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > بهره گیری از کاروان هنری نوروز در ارمنستان و برگزاری نشست ادبی و کارگاه آموزش خوشنویسی و تذهیب هنرمندان ایرانی در دانشگاه دولتی ایروان


  چاپ        ارسال به دوست

بهره گیری از کاروان هنری نوروز در ارمنستان و برگزاری نشست ادبی و کارگاه آموزش خوشنویسی و تذهیب هنرمندان ایرانی در دانشگاه دولتی ایروان

به منظور بررسی شعر معاصر ایران و بررسی روندها و سبک های شعر امروز کشورمان، نشست ادبی با حضور استاد واراند شاعر و رئیس اتحادیه نویسندگان ایرانی- ارمنی و آقای صابر قدیمی شاعر مطرح و طنز پرداز کشورمان با شعرا، اساتید و نویسندگان ارمنی در مرکز ایران شناسی دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی ایروان در روز جمعه 1396/01/11 برگزار گردید.   

در این نشست آقای وارتان وسکانیان رئیس مرکز ایران شناسی ضمن خیرمقدم به میهمانان، از تلاش های جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در برپایی هفته نوروزی و اجرای چندین برنامه فرهنگی و هنری در ارمنستان تقدیر نموده و اذعان نمود از زمان استقلال ارمنستان تا کنون سابقه نداشته است که این تعداد برنامه فرهنگی و هنری در عید نوروز در ارمنستان برگزار گردد.

وی برگزاری برنامه ها و نشست های فرهنگی و ادبی در نوروز 1396 را زمینه ساز آشنایی بیشتر مردم و نخبگان ارمنی با فرهنگ و تمدن غنی ایرانی دانست و از سفارت جمهوری اسلامی ایران بخاطر برگزاری این برنامه ها تشکر نمود.

در این جلسه که با حضور اساتید و دانشجویان دکتری زبان فارسی و ایران شناسی دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی ارمنستان برگزار گردید، بحث های تخصصی در خصوص سیر تحول شعر معاصر فارسی، سبک ها وقالب های جدید شعر امروز ایران، داستان سرای و سیر تاریخی پیدایش آن و ... مورد بررسی اساتید حاضر در این جلسه قرار گرفت.

در این نشست سه ساعته که آقای گئورگ پاول رئیس بخش ایران شناسی دانشگاه هامبورگ نیز در آن حضور داشت، شعرای ایرانی تعدادی از اشعار خود را به زبان های فارسی و ارمنی قرائت نمودند و در پایان نیز به پرسش های مطرح شده از طرف دانشجویان پاسخ گفتند.

قبل از برگزاری این نشست نیز آقای حسن حجتی هنرمند مشهور کشورمان که مسئولیت برپایی نمایشگاه عکس، خوشنویسی و تذهیب را بهمراه سرکار خانم فاطمه رحیمی یگانه در ایروان برعهده داشت، طی برگزاری کارگاه خوشنویسی و تذهیب برای دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه مذکور، آنها را با رسم الخط و شیوه های خوشنویسی فارسی آشنا نمودند که با استقبال زیادی از سوی این دانشجویان مواجه گردید.

 

با توجه به استقبال گسترده دانشجویان از برگزاری این کارگاه آموزشی،آقای وسکانیان از آقای حجتی درخواست نمود نسبت به برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت و فشرده با این مرکز همکاری نماید که با استقبال گرمی از سوی آقای حجتی مواجه گردید.  دانلود فايل : photo_2017-03-31_06-22-20.jpg ( 135KB )


١٨:٤١ - جمعه ١١ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٤٤٧٤٠٩    /    تعداد نمایش : ٣٧٥اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران