گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > حضور سفیر محترم کشورمان در جمع دانش آموزان مرکز آموزش زبان فارسی روستای دوین ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

حضور سفیر محترم کشورمان در جمع دانش آموزان مرکز آموزش زبان فارسی روستای دوین ارمنستان

جناب آقای سید کاظم سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان بهمراه تعدادی از کارکنان سفارت و نهادهای ایرانی روز یکشنبه 1396/02/25 با حضور در روستای دوین استان آرارات از مرکز آموزش زبان فارسی مدرسه این روستا بازدید و با دانش آموزان این مرکز دیدار نمودند.

در ابتدای این مراسم که جمعی از اعضای انجمن حافظ ارمنستان و آقای وارتان وارتانیان نماینده چهار دوره ارامنه تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی و بخشدار دوین نیز حضور داشتند، آقای ژرژ ابراهیمی مسئول این مرکز با ارائه توضیحاتی راجع به ساکنین روستای دوین گفت تعداد زیادی از  ساکنان روستای دوین را مهاجران ایرانی تشکیل می دهند که از گذشته های دور به این روستا مهاجرت کرده اند و علاقه وافری داشتند که فرزندان آنها زبان فارسی را فرا گیرند.

وی در ادامه سخنان خود از حمایت های سفیر محترم کشورمان در حمایت از شکل گیری مرکز آموزش زبان فارسی در این روستا و تجهیز آن با منابع علمی و آموزشی، تشکیل و توسعه انجمن حافظ در ایروان، سفر دانش آموختگان فارسی به ایران تشکر کرده و افزود برگزاری این سفرها تبلیغات رسانه های غربی در مورد کشورمان را در ذهن این افراد بکلی تغییر داده و دانش آموختگان برداشت های خوب و هدفمندی از  سطح علمی بالا و تجارب ایرانیان در زمینه علم آموزی، پیشرفت های تکنولوژی و میهمان نوازی ایرانیان  را با خود به ارمغان می آورند.

آقای ابراهیمی از محبت و حسن توجه جناب آقای سجادی به کودکان معلول و ناتوان ذهنی این روستا نیز قدردانی نمود.

جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان نیز در این دیدار از حضور چند سال پیش خود در روستای دوین یاد کرد و تلاش های صورت گرفته برای افزایش سطح یادگیری زبان فارسی را ستایش نمود.

سفیر محترم کشورمان ابراز امیدواری نمود این دانش آموختگان طی سالهای آینده در مناصب و پست های اجرایی و مدیریتی ارمنستان مشاغل حساسی را بعهده گرفته و برای ارتقاء و توسعه روابط دو کشور تصمیم های تاثیر گذاری اتخاذ نمایند.

جناب آقای سجادی یادگیری زبان فارسی و بدست آوردن اطلاعات صحیح در مورد  ایران و جا انداختن نام ایران بعنوان دوست مردم ارمنستان را وظیفه این دانش آموختگان دانست و خدمت کردن به مردم  را بزرگترین وظیفه هر انسانی دانست که باعث کسب ابرو در نزد مردم و افتخار ابدی در نزد خداوند متعال می گردد دانستند و ابراز امیدواری نمودند که این افراد در آینده روابط ایران و ارمنستان نقش تاثیر گذار خود را بانجام رسانند.

سفیر محترم کشورمان از محبوبیت ارامنه در نزد ایرانیان و نقش آفرینی آنها در عرصه های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خبر داده و ضمن معرفی آقای وارتان وارتانیان نماینده محترم پیشین ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی خواست سخنانی در این مجلس ایراد نمایند.

آقای وارتانیان ضمن ابراز خوشحالی از حضور در جمع دانش آموزان و دانش آموختگان از نقش جمهوری اسلامی ایران در پاسداشت میراث فرهنگی ارامنه بویژه در حفاظت از ابنیه تاریخی و کلیساهای ارامنه تجلیل نموده و این کار ایرانیان را مصداق بارز نوع دوستی، اهمیت دادن به انسانیت و مصداق عمل به غزل سعدی که انسان ها را به نوع دوستی دعوت می نماید، دانستند. 

ایشان همچنین افزودند هر چند رود ارس دو ملت ایران و ارمنستان را از یکدیگر جدا نموده اما مردم و مسئولان دو کشور همواره یار و کمک کار هم در روزهای سخت بوده اند. وی از کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم ارمنستان در سالهای آغاز استقلال این کشور تشکر و قدردانی نمودند.

در ادامه این مراسم دانش آموزان و دانش آموختگان این مرکز و انجمن حافظ با اجرای تئاتر، خواندن سرود، دکلمه، اجرای نمایش های فارسی و ارمنی و...به اجرای برنامه پرداختند و محیط فرح بخشی برای حاضران در مراسم ایجاد نمودند.

در پایان این دیدار سفیر محترم کشورمان از زحمات و تلاش‌های بخشدار روستای دوین در گسترش زبان فارسی در این منطقه تشکر کرده و وعده دادند بخشی از هزینه های سفر آتی دانش آموختگان این مرکز به کشورمان را برعهده گیرند. 

در انتهای این مراسم از حدود یکصد نفر از میهمانان  شرکت کننده در این مراسم با نهار ایرانی که توسط سفارت تدارک دیده شده بود، پذیرایی بعمل آمد.

از ابتدای شروع فعالیت این مرکز از حدود یک سال گذشته، بیش از سی نفر دانش آموز ارمنی در این مرکز به آموزش زبان فارسی مشغول می باشند.


١٨:٣٤ - يکشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٤٥٤٧٠٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٠اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران