گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > ملاقات خلیفه اعظم ارامنه تهران و شمال با سفیر محترم کشورمان


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات خلیفه اعظم ارامنه تهران و شمال با سفیر محترم کشورمان

جناب آقای اسقف سبوه سرکیسیان خلیفه اعظم ارامنه تهران و شمال کشورمان روز دوشنبه 1396/02/25 با جناب آقای سید کاظم سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان دیدار نمودند.

در این دیدار اسقف اعظم ارامنه تهران ضمن ابراز خوشحالی از حضور در سفارت کشورمان گفتند ارمنستان موطن تاریخی ماست این در حالی است که ایران زادگاه ما و پدران ماست که قرن ها در آن و در کنار هموطنان ایرانی خود با صلح و صفا زندگی کرده ایم بنابراین امروز من به سفارت کشور خودم آمده ام. ایشان در ادامه افزودند ارامنه در هر جای دنیا اعم از اروپا، آمریکا و آسیا که زندگی کنند همواره به ایران عشق می ورزند و به دقت مسائل مختلف آن را مورد پیگیری قرار می دهند چرا که ایران همواره ملجا و پناهگاه ارامنه در روزهای سخت بوده است.

جناب آقای سجادی نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با اسقف اعظم گفتند از زمانی که به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان انتخاب شده ام هدفم بسط و گسترش روابط دو کشور در حوزه های مختلف بوده ا ست به گونه ای که مردم ایران و ارمنستان از فواید و منافع این روابط بهره مند شوند. ایشان با اشاره به اینکه از ابتدای ماموریت ملاقات های متعددی با روحانیون کلیساهای آذربایجان، اصفهان، ایروان و ... داشته اند و این تداوم ارتباط با روحانیون کلیساها در ایران و ارمنستان به گونه ای بوده که عالیجناب کارگین دوم رهبر مذهبی ارامنه جهان به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شخصا به سفارت تشریف آورده و دفتر یادبود را امضا نمودند.

سفیر محترم کشورمان با اعلام اینکه مردم ایران همواره صلح طلب و عاشق دوستی و محبت بوده اند گفتند سرزمین ایران از گذشته های دور ملجا و پناهگاه اقوام و طوایف گوناگون مذهبی و دینی بوده است که همواره آنها را در درون خود پرورش داده و مردمان مختلف آن اعم از مسلمان، مسیحی، کلیمی و ... قرن هاست که در کنار هم زندگی نموده و آداب و سنن مخصوص خود را به جا می آورند.

در این دیدار که آقای وارتان وارتانیان نماینده ارامنه تهران و شمال در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی و آقای آرمن موتافیان کنسول افتخاری استونی در تهران نیز حضور داشتند، طرفین در خصوص تداوم گفتگو بین دین های بزرگ اسلام و مسیحیت، تلاش های کشورهای غربی برای دور کردن جوانان از مساجد و کلیساها، برنامه ریزی روحانیون اسلامی و مسیحی برای نزدیک نمودن جوانان به ارزشهای الهی و ... بحث و گفتگو نمودند.  


٢٠:٤٣ - دوشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٤٥٤٩٢٨    /    تعداد نمایش : ١٨٥اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران