گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > ملاقات وزیر محترم جهاد کشاورزی کشورمان با همتای ارمنی و برگزاری نشست مشترک


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات وزیر محترم جهاد کشاورزی کشورمان با همتای ارمنی و برگزاری نشست مشترک

صبح روز سه شنبه 1396/03/02 جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی کشورمان با جناب آقای ایگنادی آراکلیان وزیر محترم کشاورزی ارمنستان در محل اقامتگاه دولتی این کشور دیدار و گفتگو نمود.

در این ملاقات آقای آراکلیان ضمن تبریک برگزاری موفقیت آمیز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران و انتخاب مجدد جناب آقای دکتر روحانی، ابراز امیدواری نمود روابط دو کشور همچون گذشته درحوزه های مختلف بصورت حسنه تداوم داشته باشد. وی با اشاره به امضای یادداشت تفاهم های همکاری در این زمینه و فراهم بودن زمینه های حقوقی لازم برای این کار، خواستار تشکیل کارگروهی مشترک با هدف حمایت از فعالان اقتصادی دو کشور در حوزه های متعدد همکاری در بخش کشاورزی گردید.

وزیر کشاورزی ارمنستان با اشاره به عضویت این کشور در اتحادیه اورآسیا، آمادگی ارمنستان را برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای ورود به بازار این اتحادیه و صادرات محصولات کشاورزی اعلام نمود. تاکید بر همکاری در زمینه شیلات، دامپروری و فرآوردهای دامی، افزایش همکاریهای استانی بین استان های آذربایجان و گیلان با استان های مرزی ارمنستان از دیگر محورهای مذاکرات دو وزیر در اجلاس مشترک کشاورزی دو کشور بود.

جناب آقای مهندس حجتی نیز  در این دیدار ضمن تبریک متقابل به همتای ارمنی خود به مناسبت برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور، از وضعیت همکاریهای خوب دو کشور در حوزه های کشاورزی، دامپروری و شیلات ابراز رضایت نموده و تاکید نمود سطح این همکاریهای و مبادلات باید بیش از پیش توسعه یابد. ایشان با اشاره به اینکه کشورمان در اقلیم خشک جغرافیایی قرار داشته و لازمه کشاورزی در ایران بهره وری از آب، زمین و کشاورزی مدرن است افزودند با افزایش بهره وری از آب و زمین های زراعی ، ایران عمده محصولات استراتژیک خود را تامین نموده و به خودکفایی رسیده است.

وزیر محترم جهاد کشاورزی کشورمان آمادگی ایران را برای همکاری در بخش های کشاورزی، دامپروری، گیاهان دارویی و فراورده های لبنی با ارمنستان اعلام نموده و از آمادگی فعالان اقتصادی ایرانی برای ایجاد صنایع تبدیلی در ارمنستان خبر داد.

در این دیدار که جناب آقای سید کاظم سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز حضور داشت، ایشان با ابراز امیدواری از حضور وزیر جهاد کشاورزی کشورمان در ارمنستان که موجب تحرک بخشیدن به همکاریهای دو کشور در بخش کشاورزی و دامپروری خواهد شد اعلام نمود تلاش های دو کشور موجب شکل گیری پنجره جدیدی در روابط گردیده که بدون شک دستاوردهای آن در سالهای آینده مشخص خواهد شد.

سفیر محترم کشورمان در این دیدار خواستار تشکیل کارگروه کشاورزی برای حمایت از تجار و فعالان اقتصادی دو کشور شده و با ابراز امیدواری از اینکه تفاهم های منعقده بین دو کشور بصورت عملیاتی فعال گردند، خواستار روان سازی امور اداری و گمرگی برای تسهیل سرمایه گذاری تجار ایرانی درارمنستان گردید.  

در پایان این ملاقات و برگزاری نشست مشترک طرفین با امضای یادداشت تفاهم قرنطینه گیاهی و حفظ نباتات بین دو کشور، در مصاحبه مطبوعاتی شرکت نموده و به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند.

 

وزیر محترم جهاد کشاورزی کشورمان در راس یک هیات بلندپایه از مسئولین این وزارتخانه برای دیدار با مقام های ارمنستان و گسترش و توسعه همکاریهای دو کشور در این حوزه عصر روز دوشنبه 1396/03/02 وارد ارمنستان شده و از جانب مقام های ارشد وزارت جهاد کشاورزی مورد استقبال قرار گرفتند. دانلود فايل : وزیر_کشاورزی_1.jpg ( 128KB )


١٣:١٥ - سه شنبه ٢ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٤٥٦٢٣٤    /    تعداد نمایش : ٣١٨اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران