گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > ملاقات معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت با تجار و فعالان اقتصادی ایرانی ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت با تجار و فعالان اقتصادی ایرانی ارمنستان

جناب آقای مهندس خسروتاج معاون محترم وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت کشورمان روز پنجشنبه 1396/03/11 در جلسه ای که با حضور جناب آقای سید کاظم سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در محل نمایندگی صورت پذیرفت، با تجار و فعالان اقتصادی ایرانی در این کشور دیدار و گفتگو نمود. 

در این دیدار سفیر محترم کشورمان ضمن خیرمقدم به آقای خسروتاج با اعلام اینکه با تلاش های صورت گرفته از جانب سفارت و علیرغم مشغله فراوانی که جناب آقای خسروتاج داشته اند توانستیم سفر ایشان را در اولین فرصت ممکن به ارمنستان تنظیم نماییم و در این جلسه تجار می توانند مسائل و مشکلات خودشان در حوزه تجارت را رودرو مطرح نموده و پاسخ های لازم را دریافت نمایند.

جناب آقای سجادی در خصوص فعالیت های صورت گرفته طی دو سال اخیر در حوزه های مختلف اقتصادی و تجاری که از جانب سفارت انجام شده است، بوجود آمدن فضای جدید در روابط سیاسی و اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را فرصت مغتنمی برای مبادلات تجاری، سرمایه گذاری و بالا بردن حجم تجاری بین دو کشور و صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی ایرانی به ارمنستان دانست. 

سفیر محترم کشورمان در پایان ضمن معرفی تجار و فعالان اقتصادی ایرانی به آقای خسروتاج به ذکر برخی از مشکلات فعالان اقتصادی ایرانی در تجارت با طرف های ارمنی و برطرف نمودن مقررات دست و پاگیر و بوروکراسی شدید را مطرح و خواستار کمک سازمان توسعه تجارت کشورمان برای تسهیل در گسترش تجارت و صادرات کالاهای ایرانی به ارمنستان گردید. 

در ادامه این دیدار تجار ایرانی که در حوزه های مختلف صنعت، تجارت، معدن، کشاورزی، بانکداری، احداث نیروگاههای برقی و ... حضور داشتند، مشکلات خود را ارائه و خواستار تسریع در روند پیگیری آنها گردیدند. عمده ترین این مشکلات شامل گرانی حمل و نقل و ترانزیت کالا از ایران به ارمنستان و درخواست حذف عوارض گمرگی یا کاهش آن، مشکل در ارسال و دریافت حواله جات ارزی، عدم امکان سپردن وثیقه و ضمانت بانکی برای تجارت با ارمنستان، نبود مکان مناسب برای عرصه کالاهای ایرانی و ... را مطرح نمودند. همچنین فعالان اقتصادی و تجار از حمایت های گسترده سفارت در حل مشکلات و رفع موانع تجاری تشکر و قدردانی نمودند.

جناب آقای خسروتاج نیز در این دیدار وظیفه دولتمردان اقتصادی را تسهیل قوانین و ایجاد بستر مناسب برای گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری بین دو کشور دانسته و افزودند تمامی فعالیت های وزرا و تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید اهتمام برای سهولت دسترسی تجار و کالاهای ایرانی به بازارهای هدف بوده و در این زمینه سازمان توسعه تجارت تمام تلاش خود را طی سالهای اخیر مصروف کمک به تجار و فعالان اقتصادی در کشورها و حل مشکلات آنها نموده است. 

    معاون محترم وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت کشورمان فضای مثبت و سازنده در روابط بین ایران و ارمنستان و عضویت این کشور در اتحادیه اورآسیایی را از جمله مزیت های خوب تجارت با ارمنستان دانسته و گفت در شهریورماه امسال تلاش داریم با برگزاری نمایشگاه کالاهای اختصاصی ایران در ایروان بستر مناسبی برای ارائه محصولات ایرانی فراهم نموده و مشتریان ارمنی را با کالاها و خدمات فنی و مهندسی ایرانی آشنا نماییم. 

جناب آقای خسروتاج همچنین به اهمیت تجارت حلال بین دو کشور پرداخته و آمادگی سازمان متبوع خود را برای آغاز فعالیت های تجاری در زمینه حلال با ارمنستان و امضای یادداشت تفاهم همکاری در این زمینه اعلام نمود. ایشان در ادامه وجود شعبه بانک ملت در ارمنستان و راهکارهای ارائه تسهیلات به تجار ایرانی را در پایان این دیدار مورد بحث و بررسی قرار داده و وعده دادند در مراجعت به تهران مشکلات تجار ایرانی را برطرف نمایند.دانلود فايل : IMG_20170601_172715.jpg ( 139KB )


١٧:٥٧ - پنج شنبه ١١ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٤٥٨٠٢١    /    تعداد نمایش : ١٧٨اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران