گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > دکتر روحانی: حل و فصل مناقشه قره باغ تنها از طریق راه حل سیاسی میسر می باشد


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر روحانی: حل و فصل مناقشه قره باغ تنها از طریق راه حل سیاسی میسر می باشد

خبرگزاری آرمن پرس: سرژ سرکیسیان که بمنظور شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران طی سفر کاری در تهران بسر می برد، امروز با حسن روحانی دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش سرویس خبری ریاست جمهوری ارمنستان حسن روحانی در ابتدای ملاقات از بابت پذیرفتن دعوت بعمل آمده از  سرژ سرکیسیان تشکر و تاکید نمود:  ایران حضور رئیس جمهور ارمنستان کشور همسایه خوب ایران در این مراسم را مهم تلقی می کند.

حسن روحانی اظهار داشت با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و ارمنستان این سفر رئیس جمهوری ارمنستان تحرک جدیدی به توسعه و گسترش روابط دو جانبه خواهد بخشید.

رئیس جمهور ارمنستان اشاره نمود: سال جاری به لحاظ رویدادهای سیاسی که  در ارمنستان و ایران به وقوع پیوسته اند، سال مهمی است. پس از اصلاحات انجام گرفته در قانون اساسی، طبق قانون اساسی جدید انتخابات پارلمان ارمنستان  برگزار شد و ملت ایران نیز رئیس قوه مجریه را انتخاب کرد،  سال جاری به لحاظ آغاز فصل جدیدی در روابط دیرینه بین جمهوری ارمنستان و جمهوری اسلامی ایران و بیست و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک سال مهمی است.

رئیس جمهور با کمال خرسندی اعلام نمود که طی این مدت در همه زمینه ها همکاری های سودمندی توسعه و تحکیم یافته اند.رؤسای جمهوری دو کشور  در این دیدار چارچوب وسیعی از مسائل مرتبط با همکاری های دوجانبه و همه جانبه را بررسی نمودند.

طرفین اشاره نمودند در روابط اقتصادی موجود پتانسیل بزرگی نهفته است که در راستای بهره بردای مفید از این پتانسیل باید پیگیریهای جدی بعمل آورد.

رؤسای دو جمهوری یقین حاصل کردند که این امر به ارتقاء حجم سرمایه گذاری و تقویت مبادلات تجاری کمک خواهد کرد.

رؤسای دو جمهوری تحقق طرح های دارای دورنما و پروژه های بزرگ که در برخی زمینه ها به تحقق می رسند را مهم و بر اهمیت پروژه های انرژی بویژه گاز و برق و همچنین حمل و نقل و مواصلات بویژه بهره برداری از مسیرهای ترانزیت و حمل و نقل بین المللی که ارمنستان را از طریق ایران به خلیج فارس مرتبط می سازد، تاکید نمودند و گسترش همکاری در زمینه های گاز و برق در قالب همکاریهای سه جانبه ایران ارمنستان ترکمنستان مهم تلقی شد.

طرفین مذاکرات پیرامون موافقتنامه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا را مهم تلقی نمودند. رئیس جمهور ایران اظهار داشت تا کنون گام های قابل توجهی در این راستا برداشته شده اند و در آینده نزدیک این موافقتنامه به امضا خواهد رسید.

حسن روحانی لغو رژیم روادید بین دو کشور را به لحاظ تقویت و توسعه روابط تجاری و اقتصادی، سرمایه گذاری ، گردشگری اقدام مهم و مفیدی قلمداد نمود.

طرفین در این دیدار به مسائل امنیت منطقه از جمله روند مذاکرات مناقشه قره باغ پرداختند. سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان وضعیت فعلی این روند و رویکرد ارمنستان در رابطه با حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه  از طریق مذاکرات و در چارچوب گروه مینسک را ارائه نمود.

رئیس جمهور ایران تأکید نمود : حل و فصل مناقشه قره باغ تنها از طریق راه حل سیاسی میسر و صلح و ثبات منطقه برای ایران مهم می باشد. 


١٠:٢٦ - سه شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٤٦٩٥٥٢    /    تعداد نمایش : ١٨١اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران