گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > سنجش رسانه ای دیدار رئیس جمهور ارمنستان از کشورمان


  چاپ        ارسال به دوست

سنجش رسانه ای دیدار رئیس جمهور ارمنستان از کشورمان

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان در تاریخ 5 آگوست 2017 در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان حضور یافت. مصاحبه سرژ سرکسیان با روزنامه شرق ایران جلوه ویژه ای به دیدار وی بخشید و انتظارات بسیاری را در چارچوب دیدار رئیس جمهور ارمنستان بوجود آورد که انعکاس برخی از این انتظارات در سایت های خبری و مطبوعات به شرح زیر می باشد:

- سایت ریاست جمهوری ارمنستان روز 5 آگوست خبر دیدار سرژ سرکیسیان از ایران و شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان و در تاریخ 6 آگوست ملاقات سرژ سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان و حسن روحانی را منتشر کرد.

 - سایت خبری 168 ارمنی در زمینه دیدار رئیس جمهور ارمنستان از ایران با استپان گریکوریان کارشناس سیاسی ارمنی و رئیس مرکز تحلیلی همکاریهای منطقه ای و جهانی مصاحبه کرد. کارشناس ارمنی از مباحث سرژ سرکیسیان در زمینه گاز و انرژی و انتقال گاز ایران به اروپا از طریق ارمنستان ابراز خشنودی و تاکید کرد ایران نیز در زمینه انتقال گاز به دنبال پاسخ طرف ارمنی است. استپان گریکوریان انتظار داشت که سرژ سرکیسیان در زمینه کریدور مواصلاتی شمال-جنوب از طرف ایرانی درخواست مساعدت کند و پروژه هایی که سالها درباره آن صحبت می شود نظیر احداث نیروگاه برق آبی مغری عملیاتی شود.به عقیده کارشناس سیاسی اگر چه در صحبتهای رئیس جمهور ارمنستان همکاری ایران و ارمنستان در چارچوب اتحادیه اوراسیا کم رنگ تر است لیکن اگر ایران با اوراسیا سند همکاری امضا کند اینکار به تعمیق روابط ارمنستان با ایران منجر می شود. به نظر کارشناس ارمنی اساس واقع بینانه ای برای همکاری ایران- ارمنستان و اروپا وجود دارد.

- سایت آراچین ای ام

سایت آراچین ای ام نوشت:مصاحبه سرژ سرکبسیان با روزنامه شرق ایران انتظارات زیادی را از بابت دیدار وی از کشور ایران بوجود آورد لیکن با قضاوت از اطلاعات رسمی می توان گفت که دیدار بیشتر جنبه تشریفاتی داشته است.فعال شدن اخیرا سیاست خارجی ارمنستان در قبال ایران، با بحران بوجود آمده در روابط ارمنستان و روسیه مرتبط است و بیشتر از اینکه با کیفیت جدیدی از روابط ارمنستان و ایران مواجه باشیم، شاهد نوعی حرکت نمایشی هستیم که ایروان از طریق آن در تلاش است جایگاه خود نزد روسیه را ارتقاء دهد.

تیگران سرکیسیان رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا نیز در تهران با معاون اول رییس جمهور ایران ملاقات کرد و طرفین مباحث مرتبط با همکاری ایران و اتحادیه اوراسیا را مطرح کردند‌. تیگران سرکیسیان ابراز امیدواری کرد که ایران و اوراسیا به زودی موافقتنامه همکاری امضا کنند‌. امضای چنین موافقتنامه البته در صورتی که رخ دهد به نفع ارمنستان است لیکن باید در نظر داشت که نزدیکی ایران و اوراسیا با محور ضد آمریکایی ایجاد می گردد.حال اگر روابط ایران و ارمنستان از منطق اوراسیایی پیروی کند نه تنها به متنوع سازی اقتصاد و سیاست خارجی ارمنستان نمی انجامد که نفوذ روسیه بر ارمنستان را بیشتر می کند.

-  خبرگزاری آرمن پرس در تاریخ 5 آگوست با استناد به سایت ریاست جمهوری ارمنستان خبر دیدار سرژ سرکیسیان از ایران را منتشر کرد. این سایت در تاریخ 6 آگوست از برگزاری ملاقات بین حسن روحانی و سرژ سرکیسیان خبر داد.طرفین در این ملاقات اعلام کردند ظرفیت بسیار زیادی در زمینه همکاریهای اقتصادی وجود دارد که باید مورد استفاده قرار گیرد و مباحث انرژی و مواصلاتی نظیر اتصال خلیج فارس و دریای سیاه و توسعه همکاریها در قالب سه جانبه ایران- ا رمنستان و ترکمنستان با اهمیت دانسته شد.

رئیس جمهور ایران و ارمنستان مذاکرات امضای موافقتنامه منطقه آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را مهم دانستند.حسن روحانی لغور روادید بین ارمنستان و ایران را از نظر کمک به ارتقاء همکاریهای گردشگری، اقتصادی و سرمایه گذاری مهم دانست. موضوع مناقشه قره باغ و مذاکرات آن نیز مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت و  رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد که مناقشه باید از طریق سیاسی حل شود و برای ایران صلح و ثبات منطقه ای پر اهمیت است.

-   سایت آ مک پلوس به همراه خبر ملاقات رئیس جمهور کشورمان با سرژ سرکیسیان، بخشی از ویدئوی دیدار را منتشر کرد.

سایت یوت اور ، آرم لور ، مامول و ژام دات ای ام، با انتشار خبری از دیدار دو رئیس جمهور بر اظهارات حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در زمینه حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه تاکید کردند.

-  سایت مدیا ماکس ارمنی با قرار دادن خبر دیدار رئیس جمهور کشورمان با سرژ سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان در سر فصل خبر اعلام کرد طرفین مباحث مهم و آینده دار روابط که دورنمای روشنی را دارند، را مطرح کرده اند.

-  رادیو ملی ارمنستان خبر کامل دیدار دو رئیس جمهور و مباحث مطرح شده را اعلام کرد

-  رادیو آزادی خبر مراسم تحلیف ریاست جمهور ایران را اعلام و جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نداد.

سایتهای لراگیر، نیوز ای ام ، 168، آراجین ای ام، هتک،آیسور، آ مک پلوس، یوت اور ای ام، آرم لور، آرارات نیوز،آنگاخ دات کام، های نیوز دات ای ام،های نیوز، هایاستانی هانراپتوتیون ( سرفصل خبر) ،هراپاراک ای ام، پانوراما نیز در زمینه دیدار سرژ سرکسیان از ایران و مراسم تحلیف ریاست جمهوری کشورمان محتوای یکسانی را منتشر کردند.

در میان سایتهای خبری فوق الذکر، سایت آرمن پرس، نیوز ای ام و آراچین، فعال تر از دیگر سایتها ظاهر شدند 

-  شبکه تلویزیونی شانت  در خبر ساعت 22 روز 5 آگوست گزارشی در زمینه مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان در مجلس شورای اسلامی منتشر کرد و با استناد به  اظهارات رئیس جمهور از تمایل ایران برای ارتقاء همکاری با همه جوانب خبر داد.

-  شبکه  تلویزیونی ملی ارمنستان نیز با انتشار خبر دیدار سرژ سرکسیان از ارمنستان و شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان به تفسیر اظهارات سرژ سرکیسیان در زمینه بالا بودن سطح روابط سیاسی بین ایران و ارمنستان و مصاحبه وی با روزنامه شرق ایران پرداخت.

-  شبکه تلویزیونی یرگیر مدیا نیز خبر دیدار سرژ سرکیسیان از ایران و ملاقات با رئیس جمهور کشورمان را مطرح نمود.

در بین شبکه های تلویزیونی شبکه ملی ارمنستان جامع ترین گزارش از دیدار سرژ سرکیسیان از ایران و زمینه همکاریهای بخش انرژی، مواصلاتی و ریلی ارائه داد و به تفسیر اظهارات رئیس جمهور ارمنستان در مصاحبه با رسانه های ایرانی پرداخت.

از بین رسانه های خبری ارمنستان در سایت تحلیلی 168 و سایت خبری آراچین شاهد تحلیل دیدار سرژ سرکیسیان از ایران بودیم . سایت آراچین در تحلیل خود دیدار را بیشتر تشریفاتی دانسته بود و در تحلیل منتشر شده توسط سایت 168 دیدار امید عملیاتی شدن همکاری در زمینه های مختلف انرژی و مواصلاتی را القا می کرد.

 

با نتیجه گیری از موارد فوق می توان گفت که اکثر سایتهای پر بازدید و شبکه های رادیویی و تلویزیونی ارمنستان خبر دیدار سرژ سرکیسیان و ملاقات وی با رئیس جمهور کشورمان را به خوبی پوشش دادند.


١٠:٤٤ - سه شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٤٦٩٥٥٤    /    تعداد نمایش : ٢١٨اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران