گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > فعال نمودن ظرفیت های همکاری میان مناطق آزاد تجاری ایران و ارمنستان در ملاقات آقای مهندس ترکان با وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

فعال نمودن ظرفیت های همکاری میان مناطق آزاد تجاری ایران و ارمنستان در ملاقات آقای مهندس ترکان با وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان

جناب آقای مهندس ترکان مشاور محترم رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشورمان که در راس هیاتی از مدیران ارشد منطقه آزاد ارس به ارمنستان سفر نموده، روز چهارشنبه 1396/05/25 با جناب آقای سورن کارایان وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان دیدار و درخصوص افزایش همکاریهای دو کشور بویژه در زمینه مناطق آزاد و تجاری مذاکره نمود.

در این دیدار که جناب آقای سید کاظم سجادی سفیر محترم کشورمان در ایروان نیز حضور داشتند، آقای ترکان با اشاره به تاکید مقام ها و مسئولین عالیرتبه ایران و ارمنستان برای بالا بردن سطح روابط اقتصادی و تجاری،  بر برداشتن گام های عملی برای تحرک بخشیدن در این زمینه بویژه در منطقه آزاد تجاری ارس و مغری تاکید نمودند. ایشان ساخت کارخانجات مشترک در این مناطق و تبدیل منابع معدنی به کالاهای صادراتی را از اهداف اصلی مناطق آزاد تجاری عنوان نمودند و گفتند دو کشور می توانند با ساخت کارخانجاتی نظیر مس نه تنها باعث ایجاد اشتغال و شکوفایی صنعتی گردند بلکه زمینه های لازم برای صدور کالاهای تولیدی مشترک را به حوزه اورآسیا و اروپا فراهم نمایند.

مشاور محترم رئیس جمهور کشورمان ضمن تاکید بر موقعیت ویژه جغرافیایی ارمنستان برای ورود و دسترسی به دریای سیاه و اروپا افزودند ارمنستان می تواند بعنوان پلی میان ایران و اروپا عمل نموده و زمینه های لازم برای ترانزیت کالا و صادرات ایرانی را به قاره اروپا برعهده گیرد. وی همچنین بر توانایی خوب فنی و مهندسی پیمانکاران ایرانی برای توسعه منطقه آزاد مغری تاکید نموده و خواهان فراهم نمودن بسترهای لازم دولت ارمنستان برای حضور پیمانکاران ایرانی جهت تهیه زیرساخت های در این منطقه شدند.

آقای سورن کارایان  وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان نیز در این دیدار ضمن اشاره به همکاریهای خوب خود با جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان جهت افزایش سطح مناسبات اقتصادی از موافقت خود با پیشنهادهای طرف ایرانی در حوزه های گردشگری، بازرگانی، برند حلال و ... خبر داده و گفتند دولت ارمنستان طرح توسعه اقتصادی این کشور برای سال 2025 را تدوین و به مرحله اجرا درآورده و مشتاقانه خواستار حضور جدی بخش های دولتی و خصوصی ایرانی برای عملیاتی نمودن تمامی این طرح ها هستیم.

وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان با تاکید بر اینکه تداوم سیاست های گردشگری بین دو کشور بسترساز همکایهای تجاری و اقتصادی خواهد شد افزود دولت ارمنستان اهمیت ویژه ای به روابط تجاری و اقتصادی با ایران قائل بوده و می توانیم با فعال نمودن تولید انواع کالاها در مناطق آزاد تجاری دو طرف و صادر نمودن آن به اروپا تحرک عمده ای در سطح مناسبات ایجاد نماییم.

  در این دیدار همچنین طرفین موافقت خود را برای تولید کارگروه های مشترک در حوزه های گردشگری- فرهنگی و تجاری- اقتصادی اعلام نموده و در خصوص فعال نمودن کریدور های شمال- جنوب از طریق منطقه قفقاز و بویژه کشورهای ارمنستان و گرجستان تاکید نمودند.دانلود فايل : ملاقات.jpg ( 122KB )


١٣:٢٠ - چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٤٧٠٦١٣    /    تعداد نمایش : ١٧٠اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران