گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > معاون نخست وزیر ارمنستان: همکاری با جمهوری اسلامی ایران اولویت اول ارمنستان برای توسعه همکاری های دوجانبه و چندجانبه است.


  چاپ        ارسال به دوست

معاون نخست وزیر ارمنستان: همکاری با جمهوری اسلامی ایران اولویت اول ارمنستان برای توسعه همکاری های دوجانبه و چندجانبه است.

روز پنج شنبه 1396/05/26 جناب آقای مهندس ترکان مشاور محترم رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشورمان با جناب آقای واچه گابریئلیان معاون نخست وزیر و وزیر اصلاحات همگرایی اقتصاد بین الملل ارمنستان ملاقات نمود.

در این دیدار آقای گابریئلیان با اشاره به همکاری های خوب و سازنده دو کشور در کلیه زمینه ها بویژه در حوزه تجاری و اقتصادی گفت: ظرفیت های بسیار زیادی بای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که با سرعت دادن به این همکاریها، دو کشور نهایت استفاده را از این موقعیت بعمل آورند. وی همچنین اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران در صدر اولویت های جمهوری ارمنستان برای توسعه همکاریهای دوجانبه و چند جانبه بین المللی است و ما توسعه روابط با ایران را با شور و شوق بسیاری دنبال می کنیم و محدودیتی در توسعه روابط با ایران نداریم.

جناب آقای ترکان در این ملاقات که جناب آقای سید کاظم سجادی سفیر محترم کشورمان در ارمنستان ایشان را همراهمی می کردند با اشاره به ظرفیت های انرژی کشورمان بخصوص ظرفیت های گازی اظهار داشت ایران آمادگی دارد تا ظرفیت استفاده از صادرات گاز به ارمنستان را تا 7 برابر افزایش دهد. ایشان کرویدور ارتباطی شمالجنوب از مسیر قفقاز (که ارمنستان در حوزه آن قرار دارد) را بسیار مهم قلمداد نموده و اظهار داشت ارمنستان دروازه ورود ایران به قفقاز و دریای سیاه و نهایتا اروپا می باشد.

مشاور محترم رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشورمان در ادامه این دیدارخواستار توسعه زیرساخت های حمل و نقلی کرویدور مذکور گردیده و تاکید نمود ایران آمادگی دارد در توسعه این زیرساخت ها با ارمنستان همکاری نماید.

معاون نخست وزیر و وزیر اصلاحات همگرایی اقتصاد بین الملل ارمنستان نیز از جذب شرکت های ایرانی برای مشارکت در پروژه های مربوطه به کرویدور ارتباطی ارمنستان استقبال نموده و اظهار داشت فعال نمودن این کریدور ارتباطی از طریق ریلی نیز در دستور کار و دورنمای فعال سازی کرویدورهای ارتباطی ارمنستان قرار دارد.

آقای گابریئلیان با تاکید بر اهمیت کرویدور ارمنستان بسوی دریای سیاه و اروپا اظهار داشت ارمنستان از تمام توان خود برای فعال سازی این کرویدور استفاده خواهد نمود. ایشان همچنین از توسعه همکاریهای دو کشوردر بخش انرژی استقبال نمود. دانلود فايل : 534.jpg ( 107KB )


٢٠:٣٠ - پنج شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٤٧٠٨٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٢اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران