گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دیدار با وزیر فرهنگ ارمنستان: ایران مقصد اول گردشگری مردم ارمنستان شود


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دیدار با وزیر فرهنگ ارمنستان: ایران مقصد اول گردشگری مردم ارمنستان شود

جناب آقای دکتر مونسان معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر روز سه شنبه 1396/07/25 با آرمن امیریان وزیر محترم فرهنگ جمهوری ارمنستان دیدار نمود.

به‌ گزارش ایلنا، در این دیدار علی اصغر مونسان ضمن خوشامدگویی گفت: «دو کشور ایران و ارمنستان سابقه دیرینه تاریخی و فرهنگی دارند. امیدواریم از این روابط به‌خوبی بهره بگیریم و موضوعات گردشگری بین دو کشور را گسترش دهیم»

وی افزود: «اکنون میان دو کشور ایران و ارمنستان تبادل گردشگر داریم، اما این تبادل گردشگر بیشتر از سوی ایران به ارمنستان است. البته جمعیت ایران و ارمنستان بسیار با هم تفاوت دارد، ولی ما علاقه‌مندیم به‌واسطه روابط فرهنگی و تاریخی بین دو کشور، ایران مقصد اول گردشگری مردم ارمنستان شود. می‌توان از مسیر هوایی و زمینی برای تبادل گردشگر استفاده کرد، مسیر زمینی بین ایران و ارمنستان می‌تواند برای گردشگران دو کشور بسیار جذاب باشد.»

معاون رئیس‌جمهوری گفت: «در سفر آقای روحانی رئیس‌جمهوری ایران به ارمنستان نیز باب جدیدی از روابط بین دو کشور باز شد، همچنین تفاهم‌نامه‌ای که میان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت فرهنگ ارمنستان به امضا رسید کمک کرد که اولین رویداد فرهنگی مشترک را در قالب نمایشگاهی از آثار فرهنگی‌تاریخی ارمنستان در ایران داشته باشیم. ما همچنین آمادگی داریم علاوه بر همکاری بین‌ موزه‌ای همه موضوعات فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را بین دو کشور توسعه دهیم.»

آقای امیریان وزیر فرهنگ جمهوری ارمنستان نیز در این دیدار گفت: «ایران و ارمنستان دارای سابقه طولانی تاریخی و فرهنگی هستند. در دوره معاصر الزام گسترش چنین روابطی برای شناخت متقابل از گذشته نیز بیشتر احساس می‌شود. سردمدار همه روابط اعم از اقتصادی، تجاری و... روابط فرهنگی بین دو کشور است».

وی با اشاره به صحبت‌های آقای مونسان درباره توسعه گردشگری بین دو کشور و تأیید این مسئله گفت: «برای گسترش صنعت گردشگری بین دو کشور نیازمند تعریف و تدوین یک راهبرد اساسی و جامع هستیم.»

وزیر فرهنگ ارمنستان با بیان اینکه ایرانیان و ارمنستانی‌ها آداب و رسوم مخصوص زیادی برای تقدیس آب دارند گفت: «می‌توانیم با تلاش و همکاری یکدیگر بحث ثبت آداب و سنن مربوط به تقدیس آب را در فهرست جهانی ناملموس یونسکو به‌ ثبت رسانیم. همچنین می‌توان با برگزاری جشنواره‌های مختلف آداب و رسوم دو کشور را به‌صورت مشترک معرفی کنیم.»

وزیر فرهنگ ارمنستان با اشاره به کمسیون حمایت از میراث ‌فرهنگی در برابر جنگ در یونسکو گفت: «این کمسیون به‌زودی تشکیل جلسه می‌دهد و امیدواریم که با توجه به گسترش ناآرامی‌ها در دنیا و منطقه، ایران از موزه‌های ارمنستان حمایت لازم را در این کمیسیون انجام دهد.»

امیریان با اشاره به اینکه روند ثبت مسجد کبود در فهرست جهانی میراث یونسکو اندکی طولانی شده است، گفت: «ما آمادگی داریم که کارشناسان ارمنی با کارشنان ایرانی برای سرعت بخشیدن به روند تکمیل پرونده ثبت مسجد کبود همکاری‌های لازم را داشته باشند.»

وی با اشاره به معرفی شهر گوریس ارمنستان به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای مشترک‌المنافع در سال ۲۰۱۸گفت: «از کشورهای مشترک‌المنافع گروه‌های زیادی برای اجرای برنامه به ارمنستان خواهند آمد، از ایران نیز دعوت می‌کنیم که به‌عنوان مهمان افتخاری در این برنامه‌های فرهنگی شرکت کند. همچنین می‌توان نمایشگاهی از آثار صنایع‌دستی ایرانی برای نمایش و فروش در این برنامه‌های فرهنگی ترتیب داد. این فرصت خوبی است تا هزاران نفری که از کشورهای مشترک‌المنافع برای شرکت در این رویداد فرهنگی به گوریس می‌ایند با صنایع‌دستی ایرانی آشنا شوند.»دانلود فايل : نمایشگاه.jpg ( 280KB )


٠٩:٤٤ - چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨١٣١١    /    تعداد نمایش : ١٤٩اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران