گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار همتای ارمنستانی: ایران و ارمنستان اشتراکات فرهنگی فراوانی دارد


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار همتای ارمنستانی: ایران و ارمنستان اشتراکات فرهنگی فراوانی دارد

نمایشگاه ایران و ارمنستان خاطره یک سرزمین در گالری موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران گشایش یافت.

روز روز سه شنبه1396/07/25با حضور جناب آقای مونسان معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران، آرمن امیریان وزیر فرهنگ جمهوری ارمنستان، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، محمدرضاکارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی، آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران، گریگور گریگوریان مدیر موزه تاریخ ارمنستان و جمعی دیگر از مسئولان عالیرتبه، مسئولان سازمان میراث فرهنگی و سفرا؛ "نمایشگاه ایران و ارمنستان: خاطره یک سرزمین "رسما گشایش یافت.

ایسکانیوز: سیدعباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با آقای آرمن امیریان وزیر محترم فرهنگ ارمنستان ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه زبان فارسی گفت: با امضای موافقتنامه بین دو کشور فصل جدیدی در روابط دو کشور ایجاد خواهد شد. ایران و ارمنستان در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری اشتراکات فراوانی دارند که می توانند روابط خود را گسترش دهند.

صالحی با اشاره به ظرفیت‌های سینمای ایران ادامه داد: سینمای ایران دارای قوت است و در سال قریب به ١٠٠ فیلم سینمایی بلند تولید می‌کند. سینمای مستند ایران نیز فعالیت‌های مطلوبی دارد و دارای جشنواره ای با عنوان جشنواره حقیقت است. فیلم کوتاه نیز در ایران جایگاه مناسبی دارد و در همین روزها در حال برگزاری این جشنواره در ایران هستیم.

حوزه سینما می تواند در گسترش ارتباطات دو کشور موثر باشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دو کشور در زمینه فیلم‌سازی و تبادل تجربیات مشترک می‌توانند همکاری‌های خوبی با یکدیگر داشته باشند. ما آمادگی برگزاری هفته های فیلم سینمایی ایران در ارمنستان را داریم. زیرا حوزه سینما می تواند در گسترش ارتباطات دو کشور موثر باشد. سینما دریچه خوبی برای ارتباطات فرهنگی و هنری کشورها به شمار می‌رود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به کتاب و کتابخوانی در ایران اشاره کرد و گفت: یکی از ظرفیت‌های قابل توجه در ایران کتاب‌های کودک و نوجوان است. هر سال بیش از ١٠ هزار کتاب در حوزه کتاب کوک و نوجوان منتشر می‌شود. ظرفیت فضای ایران هم در بخش نویسندگان کودک و نوجوان و هم در زمینه تصویرگری کودک و نوجوان قابل توجه است.

صالحی در ادامه به فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تئاتر اشاره کرد و گفت: آمادگی همکاری‌های مشترک در این زمینه با ارمنستان وجود دارد.

برگزاری هر شب 100 تئاتر در تهران وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری هر شب 100 تئاتر در تهران افزود: تعداد نمایش‌های اجرا شده در ایران و سبک‌های مختلف آن و تدریس استادان این حوزه به لحاظ سبک‌های تئاتر قابل ملاحظه است. می‌توان در زمینه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه تئاتر همکاری‌های مشترکی داشت.

صالحی افزود: موسیقی نیز یکی دیگر از زمینه‌های همکاری مشترک است. موسیقی سنتی دو کشور و کشورهای منطقه می‌تواند موجب ارتباطات جدیدی بین ایران و ارمنستان شود. موسیقی در منطقه‌ای ناآرام می‌تواند به‌عنوان پیام صلح و آرامش محسوب شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه زبان فارسی در کشور ارمنستان بر تقویت آن در این کشور تاکید کرد و گفت: آمادگی گسترش این زبان و تدریس آن در مدارس و دانشگاه‌ها در ایران وجود دارد. ترجمه آثار به زبان دو کشور نیز ضروری است و تاکنون سه اثر از زبان ارمنی به فارسی و از فارسی به ارمنی داشته‌ایم که می‌توان این تعداد را گسترش داد.

صالحی در ادامه سخنان خود به فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه رسانه و مطبوعات اشاره کرد و گفت: تبادل هیات‌های رسانه‌ای ایران و ارمنستان می‌تواند در گسترش روابط نقش موثری داشته باشد. در ایران هشت هزار نشریه، مطبوعات و رسانه‌های برخط وجود دارد که در این زمینه هیات‌های رسانه‌ای دو کشور می‌توانند تبادل تجربیات با یکدیگر داشته باشند.

وزیر ارشاد در ادامه به موضوع گفت‌و‌گوی ادیان الهی اشاره کرد و گفت: اسلام و مسیحیت زمینه‌های مشترکی از‌جمله صلح، عدالت، خانواده، کودکان و ... برای گفت‌وگو دارند که می‌توان آن‌ها را گسترش داد.

در بخش دیگری از این دیدار آرمن امیریان وزیر فرهنگ ارمنستان بر گسترش روابط ایران و ارمنستان در زمینه‌های مختلف فرهنگ و هنری تاکید کرد. ایران و ارمنستان هفته گذشته در زمینه سینمایی قرارداد همکاری مشترک بین بنیاد سینمایی فارابی و مرکز سینمایی ارمنستان امضا کردند که موجب گسترش همکاری های مشترک میان دو کشور می شود.

امیریان با ابراز امیدواری برای نتیجه‌بخش بودن قرارداد‌های مشترک در زمینه تولیدات مشترک فیلم‌های سینمایی،‌ از برگزاری هفته فیلم ارمنستان قدردانی و ابراز امید‌واری کرد تا این رویداد به صورت سالیانه برگزار شود.
وزیر فرهنگ ارمنستان گفت: در ارمنستان دوره توسعه سینما آغاز شده است و آمادگی همکاری با سینماگران ایران در زمینه تولید آثار سینمایی وجود دارد. وی در بخش دیگری از این دیدار بر همکاری‌های مشترک میان دو کشور در بخش‌های رسانه‌ای، تئاتر، نقاشی و ارکستر سمفونیک تاکید کرد.


١١:٤٤ - چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨١٣٣٧    /    تعداد نمایش : ١٥٢اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران