گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > راههای گسترش همکاریهای اقتصادی بین ایران و ارمنستان در نشست مشترک سفیر محترم کشورمان با مسئولین اتاق بازرگانی تبریز


  چاپ        ارسال به دوست

راههای گسترش همکاریهای اقتصادی بین ایران و ارمنستان در نشست مشترک سفیر محترم کشورمان با مسئولین اتاق بازرگانی تبریز

جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در ارمنستان در ادامه ملاقات ها، بازدیدها و حضور در نشست های مختلف در استان آذربایجان شرقی روز یکشنبه 1396/08/21 و بنا به درخواست جناب آقای حسن زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن شهر تبریز میهمان اعضای این اتاق در تبریز بود.

در این جلسه سفیر محترم کشورمان ضمن اشاره به ظرفیت های اقتصادی، معدنی و صنعتی ارمنستان و بویژه موقعیت ویژه این کشور برای دسترسی به بازار گسترده کشورهای حوزه اورآسیا و بخصوص روسیه خواستار تلاش بیشتر تجار و فعالان اقتصادی این استان برای حضور در بازار ارمنستان گردید.  

اصل خبر به نقل از خبرگزاری ایرنا تقدیم می شود: 

🔹به گزارش ایرنا، بررسی راهکارهای توسعه همکاری های دوجانبه با جمهوری ارمنستان درشمال آذربایجان شرقی، محور اصلی نشست امروز یکشنبه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتیاستان با حضور سفیر کشورمان در ایروان و مدیران دستگاه های دولتی و بخش خصوصیآذربایجان شرقی بود.
در این نشست یکروزه تاکید شد که استفاده از ظرفیت هایاقتصادی و تجاری آذربایجان شرقی به عنوان استان مرزی می تواند گامی در راستای تحققسیاست های دولت تدبیر و امید در راستای تقویت ارتباط با همسایگان باشد.
حضور 400دانشجوی ایرانی در دانشگاه های ارمنستان، سابقه مدیریت بازار ارمنستان توسط تجارمرند و زنوز در دوره شوروی سابق، فاصله یک کیلومتری مناطق آزاد ارس در ایران و مغریدر ارمنستان و برخورداری از مرز مشترک آبی،برخی از زمینه های توسعه همکاریمیان آذربایجان شرقی با ارمنستان در چارچوب توسعه مناسبات دوجانبه میان تهران وایروان است.
همچنین نباید فراموش کرد که آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استانهای شمال غرب کشورمان تنها مرز مشترک ایران با ارمنستان به طول 35 کیلومتر را داردو این مزیت نسبی از منظر جغرافیایی سیاسی و ارتباطات بین المللی بسیار حائز اهمیتاست.

**
گسترش مناسبات اقتصادی با ارمنستانسفیر کشورمان در ارمنستان دراین نشست گفت: یکی از مهمترین اولویت های دولت دوازدهم ارتباط نزدیک با همسایگان وگسترش مناسبات اقتصادی و تجاری است.
سید کاظم سجادی با بیان اینکه ارمنستان عضواتحادیه‌ اوراسیا است، گفت: می توان با گسترش روابط تجاری از پتانسیل این کشور برایورود به بازار اوراسیا و کشورهای اروپایی بهره مند شد.
وی ادامه داد: تولیدکنندگان ایرانی و ارمنستانی می توانند با ایجاد کارخانجات مشترک، کالاهای صنعتی وتجاری تولید و به بازارهای جهانی صادر کنند.
سجادی با تاکید بر لزوم گسترشروابط بین اتاق های بازگانی بین دو کشور گفت: فرصت انتقال محصولات ایرانی به سمتارمنستان و در صورت نیاز ظرفیت پذیرش کالای تولیدی این کشور در ایران را سهل الوصولتر کنیم.
وی اظهار کرد: از طریق افزایش همکاری های علمی و دانشگاهی می توان حوزهصنعت را رصد کرده و کالای خود را مورد توجه برند خارجی قرار داده و استانداردهایلازم را در کالاهای ایرانی مورد توجه قرار دهیم.
سفیر ایران در ارمنستان ادامهداد: حدود 400 دانشجوی ایرانی در کشور ارمنستان مشغول به تحصیل هستند که به نوبهخود ظرفیت خوبی برای توسعه همکاری های علمی میان دو کشور همسایه است.

**
برقراری روابط علمی عامل پایداری روابط سیاسی و اقتصادی کشوهاسترئیس دانشگاهتبریز نیز در این نشست گفت: همکاری های علمی پایدارترین و مستحکم ترین بستر برایایجاد همکاری های بین کشورها می تواند باشد.
محمدرضا پورمحمدی افزود: برقراریروابط علمی بین ایران و ارمنستان، پایداری روابط سیاسی و اقتصادی فی مابین آنها رابه دنبال دارد.
وی با اشاره به اینکه در دانشگاه های ارمنستان در حوزه های علومپایه توانایی خوبی وجود دارد، ادامه داد: در این حوزه می توان با دانشگاه هایارمنستان همکاری کرد.
پورمحمدی اظهار کرد: در دانشگاه تبریز به عنوان دومیندانشگاه کشور 650 رشته و مقطع تحصیلی دایر است و در حوزه های پژوهشی و فناوریپتانسیل های بسیار خوبی را دارا هستیم.
وی با بیان اینکه بین المللی کردندانشگاه تبریز در اولویت کاری ما قرار دارد، گفت: هر هفته یک هیات خارجی از ایندانشگاه بازدید می کنند و حدود 100 دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل میکنند.
رئیس دانشگاه تبریز افزود: بزرگترین دغدغه دانشجویان ایرانی که درارمنستان تحصیل می کنند این است که پس از فارغ التحصیلی مدرک آنها در ایران موردتایید نیست.
وی ادامه داد: اگر دوره های مشترک بین دانشگاه های ارمنستان و ایرانبرگزار شود، مشکل این دانشجویان رفع خواهد شد و دانشگاه تبریز آماده همکاری جهتبرگزاری دوره های مشترک می باشد.

**
ایجاد شرکت های توسعه سرمایه گذاری درارمنستان
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشارهبه اینکه ارمنستان یکی از صنعتی ترین کشورهای شوروی بوده و هنوز زیرساخت های صنعتیدر آن کشور وجود دارد، گفت: ایجاد شرکت های توسعه سرمایه گذاری در ارمنستان از جملهاقداماتی است که باید انجام شود.
رضا حسینی افزود: با توجه به اینکه ارمنستانجایگاه قابل قبولی در بازارهای اروپا دارد، این کشور می تواند واسطه خوبی برای تجارو تولیدات ایرانی بدون محدودیت ها و موانع گمرکی در کشورهای اروپایی باشد.
ویادامه داد: ارتباط ترانزیتی از طریق ریلی با ارمنستان یکی از موضوعاتی است که بایدمورد توجه جدی قرار گیرد.
حسینی اظهار کرد: ایجاد صنایع پایین دستی پالایشگاه وپتروشیمی در ارمنستان، نقل و انتقال ارزی از طریق بانک های این کشور و گسترش فعالیتهای بیمه ای از جمله اقداماتی است که باید در توسعه ارتباطات با ارمنستان مورد توجهقرار گیرد.
وی با بیان اینکه بحث انتقال آب باید یکی از موضوعات جدی ما باشد،گفت: تراز آبی ارمنستان بسیار بالاست و در این خصوص داریم زمان را از دست می دهیمکه اگر توجه نکنیم در آینده نزدیک ترکیه به راحتی یک میلیارد متر مکعب آب را مدیریتخواهد کرد.

**
ایجاد موزه ارامنه در تبریز
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگریآذربایجان شرقی نیز در این جلسه اظهار کرد: ارمنستان عقبه فرهنگی ایران است و طبقتاریخ در قرارداد گلستان از ایران جدا شده است.
مرتضی آبدار افزود: در سال گذشتهنشست جداگانه ای با بخش خصوصی ارمنستان در حوزه گردشگری و همچنین با انجمن دوستیایران و ارمنستان جهت گسترش روابط داشته ایم.
وی ادامه داد: با هماهنگی هایانجام شده با معاونت سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی و ارتباط با خلیفه گریارامنه در تبریز موزه ارامنه در حال ایجاد است که تا پایان سال جاری به اتمام میرسد.
آبدار از امادگی کامل استان برای ایجاد مراودات فرهنگی و گردشگری با کشورارمنستان تاکید کرد.

**
بازار ارمنستان در قدیم توسط آذربایجانی ها اداره میشدقایم مقام سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: آذربایجان شرقی قبل از فروپاشی شوروی سابق روابط تجاری بسیار خوبی با ارمنستان داشتو بازار این کشور توسط زنوزی ها و مرندی های آذربایجان قبضه شده بود.
غلامعلیراستی افزود: علاقمندی به ایران در بین مردم ارمنستان بسیار زیاد است اما متاسفانهسفر مردم این کشور به ایران کم است و باید تدابیر لازم در این خصوص جهت جذب مسافر وگردشگر به کشور انجام گیرد.

**
گسترش تبادلات تجاری با ارمنستان از 3 منظربرای آذربایجان شرقی مهم است
دبیر میز ارمنستان در آذربایجان شرقی نیز در اینجلسه گفت: با توجه به اینکه ارمنستان از سال 2015 میلادی عضو اتحادیه اوراسیا و بین5 کشور عضو این اتحادیه معافیت های مالیاتی و گمرکی ایجاد شده است، توسعه مناسباتتجاری با آن برای ما مهم می باشد.
علیرضا نظیف با بیان اینکه عضویت ارمنستان دراین اتحادیه فرصت طلایی برای آذربایجان شرقی است، ادامه داد: با توجه به اینکهآذربایجان شرقی تنها نقطه مرزی ایران با ارمنستان می باشد می توان از این فرصتاستثنایی استفاده کرد.
وی افزود : مقامات ارمنستانی تاکید دارند که تجار ایرانیکالاهای خود را به صورت نیمه ساخته وارد کشور ارمنستان کنند و پس از تکمیل در اینکشور به راحتی به بازارهای اوراسیا به خصوص کشور روسیه که یکی از این 5 کشور است،صادر کنند.
رئیس نمایندگی شمالغرب انجمن دوستی ایران و ارمنستان اظهار کرد: منطقه آزاد مغری در نزدیکی مرز ارمنستان که به تازگی تشکیل شده از دیگر موضوعاتیاست که باید مورد توجه قرار گیرد، این منطقه آزاد با منطقه آزاد ارس در حدود یککیلومتر فاصله دارد و فرصت بسیار خوبی برای افزایش ارتباطات تجاری و اقتصادیاست.
وی با اشاره به اهمیت کریدور شمال به جنوب که مسیر ترانزیتی خلیج فارس بهدریای سیاه در روسیه است، اظهار کرد: یکی از امسیرهایی که در این کریدور می توان طیکرد مسیر ارمنستان است که دولتمردان این کشور بر این موضوع تاکیددارند.
آذربایجان شرقی با بیش از 3.9 میلیون نفر جمعیت در شمال غرب کشورمان قراردارد و در محل گمرک نوردوز با جمهوری ارمنستان از طریق رودخانه مرزی ارس ارتباطگمرکی دارد.


١٠:٣٢ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٥٥٩٦    /    تعداد نمایش : ١٨١اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران