گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > مصاحبه اختصاصی سفیر محترم کشورمان با تلویزیون شوقوکات ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه اختصاصی سفیر محترم کشورمان با تلویزیون شوقوکات ارمنستان

پیرو درخواست خانم مانیا قازاریان مدیر شبکه تلویزیونی شوقوکات ارمنستان از جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در ایروان جهت انجام یک مصاحبه اختصاصی با خبرنگاران این شبکه تلویزیونی, این مصاحبه عصر روز سه شنبه ۱۳۹۶/۹/۲۸ در استودیو اصلی این تلویزیون انجام پذیرفت.

در این مصاحبه سفیر محترم کشورمان به سوالات مطرح شده در خصوص راههای توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان پاسخ دادند.

جناب آقای سجادی در آغاز این مصاحبه فرارسیدن سال نو میلادی را به ارامنه سراسر جهان تبریک گفته و با آرزوی سال خوب و خوش برای ملت و دولت ارمنستان، به مشترکات دیرینه فرهنگی و تمدنی بین ایرانیان و ارامنه از گستردگی فعالیت های فرهنگی و هنری انجام شده توسط سفارت کشورمان در ارمنستان طی دو سال گذشته بویژه در زمینه های گسترش مراکز آموزش زبان فارسی، انعقاد تفاهم نامه های متعدد فرهنگی، افزایش حضور گردشگران دو کشور و ... خبر دادند.

سفیر محترم کشورمان با اشاره به افتتاح منطقه آزاد مغری که اخیرا توسط جناب آقای کارن کاراپتیان صورت گرفت ابراز امیدواری نمودند با تکمیل ساخت بزرگراه شمال- جنوب ارمنستان زمینه لازم برای سفر زمینی گردشگران و فعالان اقتصادی ارمنی به ایران فراهم گردیده و همکاری این منطقه آزاد تجاری با منطقه آزاد ارس میزان مبادلات دو کشور را به سطح قابل توجهی افزایش دهد.

جناب آقای سجادی با اشاره به حضور گسترده دیاسپورای ارمنی در خارج از کشور و جذابیت بخش های انرژی، صنعت و معدن جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه گذاران خارجی، خواهان مشارکت سرمایه، دانش و تخصص ارامنه خارج از کشور در زیرساخت های ایران شده و گفتند تعداد زیادی از ارامنه قرن های در کنار هموطنان مسلمان خود به پیشرفت و توسعه ایران کمک نموده اند، لذا دوستان ارمنی ما در هر جای جهان می توانند با انتقال سرمایه و تخصص خود به ایران در زمینه های مختلف صنعتی و انرژی مشارکت نمایند.

سفیر محترم کشورمان جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را دوستان واقعی یکدیگر دانستند و افزودند موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیکی و عضویت ارمنستان در اتحادیه اورآسیا زمینه های لازم برای تجار ایرانی را فراهم خواهد نمود که کالاها و خدمات تولیدی خود را از طریق این کشور به بازار گسترده کشورهای این حوزه و بویژه اروپا صادر نمایند.

در ادامه این مصاحبه جناب آقای سجادی با اشاره به ظرفیت های مغفول زیادی که برای توسعه روابط در بخش های اقتصادی و تجاری وجود دارد تاکید نموده و افزودند تلاش های زیادی توسط مقام های عالیرتبه دو کشور برای افزایش حجم تجارت صورت گرفته و لازم است فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان با شناسایی این ظرفیت ها و سرمایه گذاری در آنها تحرک خاصی به مناسبات اقتصادی وارد نمایند. 


١٤:٠٥ - چهارشنبه ٢٩ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٩٢١٢٩    /    تعداد نمایش : ١٢٥اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران