گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > اهمیت انجام مطالعات مشترک بین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ایران و ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

اهمیت انجام مطالعات مشترک بین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ایران و ارمنستان

جناب آقای بیگدلی رئیس محترم کمیته علمی شورای مطالعات قفقاز دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در همایش علمی و پژوهشی بررسی مسائل قفقاز در موسسه مطالعاتی نوراوانک به ایروان سفر نموده بود، عصر روز پنج شنبه 1396/10/07 با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران، گزارشی از ملاقات ها و جلسات برگزار شده با کارشناسان ارمنی را باطلاع رساند.

در این جلسه جناب آقای سجادی با اشاره به اهمیت منطقه قفقاز در تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی ایران از گذشته های دور تا کنون، بر ضرورت ارتباط و انجام مطالعات مشترک بین مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی با مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی ارمنی تاکید نمودند.

آقای بیگدلی نیز منطقه قفقاز را منطقه ای استراتژیک با موقعیت ویژه جغرافیایی دانستند که منافع قدرت های جهانی و منطقه ای همواره در آن تلاقی نموده است. به گفته وی متاسفانه در نتیجه غفلت مسئولین و حکام نالایق و عدم شناخت آنان از محیط پیرامونی خود و مسائل جهانی در عصر قاجار سرزمین های زیادی از ایران بزرگ در نتیجه انعقاد دو تفاهم نامه ننگین گلستان و ترکمنچای جدا شد.  

در این جلسه که آقای پاک پرور رئیس مرکز مطالعات قفقاز این دفتر نیز حضور داشتند، تلاش قدرتهای بزرگ برای تسلط بر منابع معدنی و انسانی این منطقه و ضرورت توجه ویژه مسئولین ایرانی به تحولات این منطقه مورد تاکید قرار گرفت.


٠٩:٣٧ - جمعه ٨ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٤٩٣٥٦٨    /    تعداد نمایش : ١٨٠اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران