صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > اخبار اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

بازتاب توافق نفتی ایتالیا و ایران در مطبوعات ایتالیا

به گزارش ایرنا، روزنامه ایل سوله با عنوان توافق شرکت های نفتی ایتالیا و ایران و روزنامه لارپوبلیکا با عنوان ایران و دو توافق با شرکت نفت انی با مضامین مشابه نوشتند: شرکت نفت انی ایتالیا و شرکت ملی نفت ایران یک تفاهم‎نامه همکاری با هدف مطالعه یک میدان نفتی و یک میدان گازی به امضا رساندند.
درادامه این گزارش آمده است: شرکت ایتالیایی انی مسئولیت امکان سنجی توسعه میدان‎ گازی کیش در خلیج فارس و فاز سوم میدان نفتی دارخوین را به عهده می گیرد و شش ماه فرصت دارد تا نتایج مطالعات خود را در این ارتباط به شرکت ملی نفت ایران ارائه دهد. این شرکت که فاز یک و دو این میدان نفتی را با قراردادی در سال 2001 به ارزش 550 میلیون دلار تکمیل کرده بود، امیدوار است بتواند بار دیگر به دارخوین بازگردد.
سخنگوی شرکت انی روز گذشته در ارتباط با توافق تهران گفت:این تفاهم نامه شرایط را برای بازپرداخت بدهی های معوق 280 میلیون دلاری که انی همچنان بابت سرمایه گذاری های قبلی طلب دارد فراهم می کند.
کلاودیو دسکالتزیمدیرعامل شرکت نفت ایتالیا نیزاظهار داشت که با بازپرداخت مطالبات مرتبط با سرمایه گذاری های قبلی و مشخص شدن نوع قراردادهای پیشنهادی ایران، انی کار در ایران را از سر خواهد گرفت. 
سابقه فعالیت شرکت نفتی انی در ایران به سال 1957 میلادی باز می‌گردد. پیش از آنکه شرکت های بین المللی به دلیل تحریم های امریکا از سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران منع شوند، این شرکت ایتالیایی درتوسعه چندین پروژه نفت و گاز در ایران مانند توسعه فازهای 4 و 5 پارس جنوبی، توسعه میادین نفتی دارخوین، درود و بلال حضور پیدا کرده بود. 
شرکت انی پیشتر پیشنهاد توسعه فاز سوم دارخوین را ارائه داده و قرار بود در سال 2009 قرارداد آن را نهایی کند. اما پس از اعمال تحریم علیه ایران مجبور به چشم پوشی از آن عملیات شد. بر اساس آمار تایید نشده ایران مشغول استخراج روزانه 160 هزار بشکه نفت از دارخوین است و قصد دارد تولید این میدان نفتی را روزانه 50 هزار بشکه اضافی افزایش دهد.
اروپام**461**1590
انتشار: محمد حسن دوستارگان

 

انتهای پیام /* 


١٩:١٠ - 1396/03/31    /    شماره : ٤٦١٤١٦    /    تعداد نمایش : ٣٩٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: