صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > اخبار اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

ساخت نانوبتنی‌ با قابلیت مقاومت در برابر فرسایش و خوردگی

محققان مرکز رشد دانشگاه آزاد استان هرمزگان با استفاده از نانو سیلیس، بتن مقاوم در برابر فرسایش و خوردگی تولید کردند.

به گزارش ایسنا، ساخت بتن‌های نانو با مقاومت بالا با استفاده از نانو سیلیس (Colloida Silica) و نانو لوله‌ها از سوی یکی از شرکت‌های دانش بنیان مرکز رشد دانشگاه آزاد استان هرمزگان توسط عماد کمالی اجرایی شد.

نانو سیلیس (Sio2) یک افزودنی فوق پیشرفته بتن و بر اساس تکنولوژی نانو است که برای دستیابی به بتن‌های خاص و توانمند طراحی شده است.

استفاده از نانو سیلیس در بتن ریزی‌های مجاور ساحل دریاها به طور جدی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار گرفته است و با توجه به خصوصیات منحصر به فرد این نوع بتن مانند بهبود خواص مکانیکی و افزایش دوام بتن، روند به کارگیری آن در کشورهای پیشرفته رو به افزایش است.

نانو، با حالت غیر کریستالی که به ذرات بی نهایت ریز با قطر نانو می‌دهد، برای استفاده به عنوان یک ماده سیمانی در بتن بسیار مناسب است.

افزودن نانو سیلیس به مخلوط بتن باعث می‌شود سیلیس فعال آن با محلول هیدروکسید کلسیم Ca 2(OH) آزاد  موجود در منافذ موئین بتن ترکیب شود و کریستال سیلیکات کلسیم نامحلول تولید شود. این امر موجب تراکم ساختار خمیر سیمان، کاهش نفوذپذیری و افزایش مقاومت بتن خواهد شد.

از جمله مزایای این نانو بتن می‌توان به افزایش مقاومت فشاری، خمشی و کششی بتن،‌ افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش،‌ کاهش قابل توجه نفوذپذیری بتن، جلوگیری از نفوذ یون کلروسولفات‌ها و سایر مواد شیمیایی مخرب به داخل بتن اشاره کرد.

با توجه به این مزایا از بتن‌های نانو می‌توان در مواردی چون اجرای بتن در سواحل دریا، اسکله‌ها و پل‌ها، ساخت بتن‌های با مقاومت بالا، ساخت بتن سدها، ‌کانال‌ها،‌تونل‌ها و مخازن و منابع آب، کف‌سازی و نماسازی و ساخت بتن‌ها برای مناطق با خوردگی بالا استفاده کرد.

انتهای پیام


٠٠:١٢ - 1396/04/02    /    شماره : ٤٦١٦٦٩    /    تعداد نمایش : ٣٧٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: