صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > اخبار اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

بسته اخبار اقتصادی شمال و شرق اروپا

کارفرمایان دانمارک: سیاست مهاجرت مانع رشد اقتصادی

به گزارش انجمن کارفرمایان، با افزایش تقاضا برای نیروی کار ماهر تنظیم برنامه های جدیدی برای جذب مهاجران مناسب ضروری به نظر می رسد. با این حال سیاست های محدودکننده مهاجرت، باعث کمبود نیروی کار ماهر در کشور می شود. در گزارش این انجمن آمده که کمبود نیروی کار مستعد برای پرکردن موقعیت های شغلی خالی در طول هفت سال گذشته سه برابر شده و به رقم 19800 نفر رسیده که برابر با نه دهم درصد نیروی کار کشور می باشد. یاکوب هولبراد، رئیس این انجمن، از دولت خواست صدور ویزا و زمینه پیوستن اعضای خانواده به شاغلین خارجی در دانمارک را تسهیل بخشد. دو حزب مردم دانمارک و سوسیال دموکرات این نگرانی را رد کرده و اظهار داشتند که هر گونه تغییر در سیاست های مهاجرتی وضعیت را از این هم بدتر می کند. 

 

نخست وزیر: اتحادیه اروپا باید صرفه جویی کند

قبلا رئیس کمیسیون بودجه اتحادیه اروپا سهم بریتانیا در بودجه اتحادیه را بین 75 الی 90 میلیارد کرون تخمین زده بود اما اخیرا گفته شده که این کسری شاید تا دو برابر این مبلغ هم افزایش پیدا کند. به همین دلیل برای جبران عدم پرداخت از جانب بریتانیا کشورهای دیگر باید سهم خود را افزایش دهند. با توجه به اینکه دانمارک یکی از کشورهایی است که بیشتر از آنچه دریافت می دارد می پردازد، لارس لوکه راسموسن نخست وزیر دانمارک از اتحادیه اروپا خواسته برای جبران این پرداخت ها یک برنامه صرفه جویی گسترده را در دستورکار قرار دهد. تقریبا دوسوم بودجه اتحادیه اروپا به یارانه های کشاورزی تعلق می گیردکه عمده منافع آن نصیب کشورهای فرانسه، اسپانیا و آلمان می شود. 

 

مشارکت احتمالی دانمارک در اتحادیه بانکی اروپا

اتحادیه بانکی اروپا در عملیات بانکی کشورهای اروپایی و تعیین چارچوب مقررات نقش مهمی را ایفا می کند. در سال 2015 پارلمان دانمارک پیوستن به این اتحادیه را به نفع کشور تشخیص داد و با توجه به برگزیت، دانمارک مایل است با پیوستن به این اتحادیه نقش خود در صنعت مالی را افزایش دهد. اتحادیه بانکی اروپا تمامی کشورهای یورو را دربرمی گیرد اما سایر کشورهای عضو اتحادیه نیز می توانند به آن بپیوندند. 

 

امتیاز مالیاتی برای فرودگاه ها 

دولت در ارائه یک استراتژی جدید هوانوردی مالیات خطوط شرکت های هوایی که از فرودگاه های دانمارک از جمله کپنهاگ استفاده می کنند را کاهش خواهد داد. هدف از این امتیازدهی جذب مسافران بیشتر برای استفاده از این فرودگاه ها می باشد. سال 2016 تعداد 29 میلیون مسافر از فرودگاه کپنهاگ استفاده کردند که نسبت به سال ماقبل یک افزایش 9/1 درصدی را نشان می هد. در همین مدت تعداد گردشگران خارچی ورودی به کپنهاگ 11 درصد افزایش داشت. این در حالی است که انجمن تحقیق حمل و نقل هوایی، فرودگاه کپنهاگ را برای دوازدهمین بار در طول چهارده سال گذشته کارآمدترین فرودگاه اروپا شناخته است. 

 

پتانسیل طلای سیاه دانمارک در دریای شمال

کریستین لیله هولت، وزیر انرژی کپنهاگ، اعلام کرد که درآمد مالیاتی دانمارک از دریای شمال در طول چهل سال گذشته بالغ بر 400 میلیارد کرون گردیده و از این بابت مشاغل زیادی نیز ایجاد شده است. وی گفت دانمارک تا کنون تنها نیمی از ذخائر نفت و گاز سهم خود از دریای شمال را مورد بهره برداری قرار داده و ذخائر درجا می تواند تا حد 3 میلیارد بشکه نفت را شامل شود. وزیر در عین حال اذعات داشت که اکتشاف طلای سیاه دشوارتر و چالش های استخراج آن سخت تر شده است بنابراین باید یک استراتژی جدید ارائه شود که طی آن شرکت ها بتوانند به یکدیگر کمک کنند. 

 

حزب مردم دانمارک خواستار عوارض توریستی شد

از سال 2000 تاکنون استفاده از اتوبان های دانمارک به میزان 70 درصد افزایش یافته است. حزب مردم دانمارک از دولت خواست همانند برخی دیگر از کشورهای اروپا برای گردشگران عوارض اتوبان وضع نماید تا درآمد حاصل صرف مرمت و بازسازی جاده های دانمارک شود. مخالفان این طرح هزینه اجرای آن را به مراتب بیشتر از درآمد احتمالی تخمین می زنند و آن را بی فایده می پندارند. 


١٠:٣٠ - 1396/05/01    /    شماره : ٤٦٧٠٦٤    /    تعداد نمایش : ١٦٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: