صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > اخبار اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

تصویب کشت ۵۰۰ هکتار انگور در اراضی شیب‌دار

به گزارش ایسنا، طهماسبی در همایش ملی انگور، فرصت ها و چالش ها در بجنورد اظهار کرد: این طرح در قالب پروژه اقتصاد مقاومتی اجرایی می شود.

وی ادامه داد: بیش از هشت میلیون هکتار از اراضی شیب دار در کشور وجود دارد که پتانسیل کشت محصولاتی همچون انگور را داراست.

وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت باغات انگور در کشور ۲۹۴ هزار هکتار است، اظهار کرد: ۲۷۷ هکتار از این مساحت بارور است.

طهماسبی تصریح کرد: میزان تولید انگور در سال گذشته سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده است و پیش بینی می شود این میزان در سال جاری به سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسد.

وی با تاکید بر اینکه کشت درختان انگور در حقیقت انجام یک فعالیت آبخیزداری است، بیان کرد: میزان فرسایش خاک در کشور ۱۶ تن در سال است این درحالیست که با کشت این نوع از درختان می توان جلوی فرسایش خاک را گرفت.

وی با انتقاد از اینکه کشت زعفران تقریبا به تمامی نقاط کشور مهاجرت کرده است، خاطرنشان کرد: اما همه اقلیم ها سازگار کشت این محصول نیست و در آینده نزدیک دوباره شاهد آن خواهیم بود که کشت این محصول به منطقه خاص خود باز خواهد گشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با بیان اینکه میزان عملکرد انگور دیم چهار تن و انگور آبی ۱۴ تن در هکتار در کشور است، توضیح داد: این درحالیست که میزان تولید انگور دیم در خراسان شمالی ۷.۵ تن در هکتار و انگور آبی ۱۲.۵ تن است.

وی گفت: ارقام نشان می دهد که خراسان شمالی جایگاه ویژه ای در تولید انگور دارد و از سوی دیگر این استان از لحاظ تولید انگور دیم در رتبه نخست کشوری قرار دارد.  


١١:٣٠ - 1396/06/05    /    شماره : ٤٧٢٠٥١    /    تعداد نمایش : ٤٤٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: