صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > گزارشات و تحلیل های اقتصادی واصله 


  چاپ        ارسال به دوست

اقتصاد ترکمنستان در آیینه آمار در پنج ماه اول سال 2017

در جلسه کابینه وزراء ترکمنستان در اولین هفته ماه ژوئن سالجاری آمار عملکرد بخشهای مختلف اقتصاد ملی در پنج ماه گذشته بررسی گردید و از ماه ژانویه تا ماه مه سال 2017 رشد اقتصادی بخشهای مختلف اعم از مالی، تجاری، خدمات، کشاورزی و همچنین پیشرفت کار در زمینه های خدمات اجتماعی، بهداشت و درمان، ورزش، آموزشی و خدمات اجتماعی و عمومی کشور بشرح ذیل گزارش شد.

تولید ناخالص داخلی نسبت به مدت مشابه سال قبل 3/6 درصد رشد داشته است که سهم بخشهای مختلف شامل صنعت9/2 درصد، ساختمان 1/4 درصد، حمل و نقل و ارتباطات 8/10 درصد، تجارت 5/9 درصد، کشاورزی6/3 درصد و بخش خدمات 2/10 درصد بوده است.

در پنج ماه گردش مالی تجارت خرده فروشی 2/17 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. در مقایسه با مدت مشابه سال 2016، متوسط ​​حقوق ماهانه 1/9 درصد افزایش داشته است. درآمدهای بودجه دولت برابر با 43/6 میلیارد منات، در حالی که هزینه ها به 40/6 میلیارد منات بوده است. حقوق و مزایای کارکنان دولت، حقوق بازنشستگی و بورسیه ها به طور کامل پرداخت شده است. حجم سرمایه گذاریهای جذب شده از تمامی منابع مالی8/16 میلیارد منات رسیده است.

بنابه گزارش مسئولین بخش انرژی با هدف گذاری جهت افزایش تولید این بخش نتایج ذیل حاصل گردیده است. تولید نفت و میعانات گازی 2/5 درصد؛ فرآوری منابع هیدروکربنی 7/1 درصد؛ و "سوخت آبی" برای صادرات 7/5 درصد، تولید بنزین 8/5 درصد، سوخت دیزل 2/4 درصد، پروپیلن 8/5 درصد،تولید روان کننده ها 4/15 درصد، تولید گاز مایع 3/19 درصد  نسبت به مدت مشابه سال قبل از افزایش برخوردار بوده است.  ساخت و ساز خط لوله انتقال گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند (TAPI) در قلمرو خاک ترکمنستان بر طبق  برنامه ریزی انجام شده در حال پیشرفت است.

بنابه گزارش ارائه شده در جلسه در بخش کشاورزی بحث آبیاری مدرن و توسعه کشت پنبه و دیگر محصولات  ادامه خواهد داشت. آماده سازی در نقاط مختلف کشور و تامین تجهیزات و ادوات کشاورزی و وسایل نقلیه مورد نیاز برای برداشت محصولات کشاورزی در جریان است. در این خصوص رئيس جمهور تاکید کرد که وظیفه اصلی پیش روی کشاورزان اینست که به سرعت نسبت به برداشت محصولات زراعی خود بدون دورریز و ریخت و پاش اقدام نمایند. قرار شد فصل برداشت غلات در استان آخال، بالکان، لباب و مرو تاریخ 7 ژوئن و در استان داش آغوز 14 ژوئن آغاز شود.

در بخش صنعت از ژانویه تا مه 2017 وزارت صنایع گزارش داد که 5/18 درصد نسبت به برنامه ریزی انجام شده افزایش تولید داشته است. در تولید سازه های بتن آرمه به میزان 2 درصد؛ در تولید هایدیت 1/4 درصد؛ در تولید نبشی و بخش های ویژه مربوط به 1/3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

تولیدات وزارت صنعت نساجی نسبت به برنامه ریزی انجام 7/13 درصد در تولید افزایش داشته است و رشد کلی این بخش 6 درصد بوده است. کنسرن دولتی ترکمن شیمی، در حجم تولید محصولات خود در طی این مدت 9/5 نسبت به برنامه ریزی انجام شده افزایش تولید داشته است. در تولید ید 9/20 درصد و در تولید سولفات سدیم به 9/1 درصد رشد برخوردار بوده است.

حجم کل معاملات تجاری وزارت بازرگانی و روابط اقتصادی خارجی ترکمنستان برابر با 1 میلیارد و 8/768 میلیون منات، گردش مالی تجارت خرده فروشی 4/722 میلیون منات، که نسبت به مدت مشابه سال قبل از 3/12 درصد رشد برخوردار بوده است. از ژانویه تا مه 2017، تعداد101جلسه تجاری در بازار بورس اوراق بهادار کالا و مواد اولیه ثبت شده است و در این مدت 5 ماهه تعداد 4759 قرارداد به ارزش 8 میلیارد 556 میلیون منات منعقد شده است که از این میزان مبلغ 7 میلیارد و350 میلیون منات آن مربوط به صادرات و واردات و بقیه معاملات و قراردادهای داخلی بوده است.

در طی مدت این پنج ماه، اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان محصولات صنعتی به ارزش 255 میلیون منات و کشاورزی و مواد غذایی به ارزش 395 میلیون منات تولید داشته است. همچنین درآمد اتحادیه در بخش ساخت و ساز 9/1 میلیارد منات، معاملات تجاری مبلغ 7/4 میلیارد منات و خدمات مبلغ 404 میلیون منات بوده است. مجموع درآمد این اتحادیه در طی این مدت اعم از تولیدات بخش صنعت و کشاورزی و دیگر درآمدها مبلغ 7 میلیارد و 645 میلیون منات بوده است.

رئيس جمهور تاکید کرد که سرمایه گذاری در تولید نوآورانه و نوسازی شرکتهای موجود، ارائه تسهیلات لازم جهت افزایش حجم تولید و گسترش تنوع محصولات رقابتی باید تقویت گردد. در این زمینه باید تلاش نمود تا ایجاد مراکز تجاری در دیگر کشورها؛ سازماندهی سرمایه گذاری های مشترک؛ توسعه سیستم تجاری عملیاتی شود و دستورالعمل های مربوط به انجام سرویسهای تجاری و خدماتی اجرائی شود.

در بخش خدمات شامل تفریحات و اردوهای تابستانی دانش آموزان، مسائل آموزشی، بهداشت و درمان، ورزش و امور اجتماعی و عمومی گزارشات ذیل در جلسه از سوی مسئولین ذیربط ارائه گردید:

فعالیتهای تعطیلات تابستانی دانش آموزان در حال سازماندهی است. مقرر گردید در اولین گام 8 مرکز تفریحی منطقه ملی گردشگری آوازه میزبان تعداد 1783 کودک و 14 مرکز تفریحی دیگر در کشور پذیرای تعداد 7095 کودک باشد. تعداد 6 مرکز جدید در استانهای کشور تاسیس خواهد شد که میزبان تعداد 1500 نفر از کودکان خواهد بود. 12 مرکز تفریحی استانی که قبلا راه اندازی شده است پذیرای تعداد480 نفر از جوانان و 535 اردوگاه مدارس پذیرای  تعداد 14865 نفر از دانش آموزان میباشد.

در خصوص پیشرفت ساخت و ساز در زمینه بهداشت و درمان نیز گزارشی ارائه شد. وزیر بهداشت و درمان در این زمینه گفت: مرکز بین المللی جراحی و غدد درون ریز در عشق آباد؛ آسایشگاه منطقه ملی گردشگری آوازه در بندر ترکمن باشی و بیمارستان کودکان در مرو در حال ساخت و ساز بوده و از پیشرفت خوبی برخوردار است.

از ژانویه تا پایان ماه مه 2017 ورزشکاران در 131 مسابقات داخلی محلی و 67 رویدادهای ورزشی عمومی کشوری و 71 تورنمنت های بین المللی شرکت کرده اند. ورزشکاران ترکمن در رویدادهای ورزشی داخلی و خارجی موفق شده اند در مجموع تعداد 375 مدال (132 طلا، 119 نقره و 124 برنز) کسب کنند. در مورد مسائل میزبانی پنجمین دوره بازیها و هنرهای رزمی آسیایی داخل سالن بحث و بررسی شد و مقرر گردید کلیه مقامات، مسئولین و دست اندرکاران این رویداد ورزشی برای هرچه بهتر برگزار شدنآن تلاش نمایند و رئیس جمهور نیز بر برگزاری هرجه بهتر این مسابقات تاکید کرد. همچنین رئیس جمهور دستورالعمل توسعه مشارکت بین المللی در ورزش را ابلاغ کرد و بر اهمیت متخصصان جهت آموزش و ایجاد شرایط لازم برای بهبود مهارتهای ورزشی کلیه ورزشکاران در همه رشته ها تاکید کرد.

 

در این جلسه در خصوص تحقق مفهوم سیاست خارجی بیطرفی ترکمنستان برای سالهای  2017 تا 2023 نیز گزارشی ارائه شد. بر اساس اصول بی طرفی مثبت، رعایت اصول همسایگی و همکاری سازنده بویژه بر گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی و اجتماعی نیز تاکید شده است. ضمنا رئیس جمهور در این جلسه مطالعه عمیق تر از تاریخ با شکوه مردم ترکمن و ارتقاء گسترده تر آنرا در سراسر جهان مورد تاکید جدی قرار داد. 


١٢:٤٥ - 1396/03/28    /    شماره : ٤٦٠٧٨٩    /    تعداد نمایش : ٥١٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: