صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > منتخب جدول و اخبار نمایشگاه‌های جهان 


  چاپ        ارسال به دوست

بازار فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی پرتغال

نگاهی به بازار فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی پرتغال

 

 

سال گذشته میلادی (2016) لیسبون برای مدت چهار روز از 7 تا 10 نوامبر میزبان بیش از 50 هزار شرکت کننده در گردهم آئی استارت آپ ها موسوم اجلاس وب WEB SUMMIT (بازاریابی شبکه ای ) بود که مهمترین گردهمایی از این نوع در سطح جهانی بشمار می رود. اجلاس بعدی  WEB SUMMIT قرار است از 6 تا 9 نوامبر سال جاری میلادی ( 2017 ) مجددا در لیسبون برگزار شود. آنتونیو کوشتا نخست وزیر پرتغال در سخنرانی افتتاحیه اجلاس 2016 اظهار داشت که پرتغال کشوری است که درهای آن به روی  پیشرفت ، نوآوری و کسب و کار باز است و یکی از اهداف دولت ایجاد فضای مساعد برای جذب نوآوری و سرمایه گذاری می باشد.

اجلاس وب در لیسبون که توانسته بود بیش از 50 هزار شرکت کننده از کارآفرینان ، استارت آپ ها و سرمایه گذاران از 166 کشور جهان  را گردهم بیاورد  قراراست تا سال 2020 کماکان در این شهر برگزار گردد.

فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی در پرتغال

با توجه به اینکه استارت آپ های مبتنی بر فناوریهای اطلاعاتی بخش مهمی از شرکت کنندگان اجلاس مذکور را بخود اختصاص می دهند این موضوع بیانگر جایگاه فناوریهای نوین اطلاعاتی در سیاستگذاریهای دولت پرتغال می باشد. بررسی های تحلیلی انجام شده ، ارقام مختلفی درخصوص ارزش بازار فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی پرتغال نشان می دهند . براساس بعضی آمارهای ارائه شده ارزش بازار فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی پرتغال در سال 2013 میلادی بالغ بر 5/7 میلیارد یورو برآورد شده بود که 2/3 میلیارد یوروی آن مربوط به فناوریهای اطلاعاتی و 3/4 میلیارد یورو مربوط به خدمات مخابراتی بوده است. آمارهای دیگری که قبل از برگزاری اجلاس وب در نوامبر 2016 در لیسبون، توسط آژانس سرمایه گذاری و تجارت خارجی پرتغال (آی سپ) منتشر شده است رقم 15 میلیارد یورو را بعنوان ارزش این بازار ذکر کرده است. دراین گزارش تعداد شرکتهای فعال در بخش فناوریهای اطلاعات و ارتباطاتی 12734 شرکت و تعداد شاغلین این بخش 91543 نفر ذکر شده است.

صرفنظر از این تفاوتهای آماری بازار فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی پرتغال از ظرفیتهای رو به توسعه ای برخوردار است و اکثر شرکتهای فناوری اطلاعاتی این کشور بر بازارهای بین المللی و بالاخص کشورها و جوامع پرتغالی زبان  تمرکز داشته و شرکتهای نرم افزاری و فناوری اطلاعاتی پرتغالی در بین فعالان حوزه فناوری و ارتباطاتی در این کشورها جایگاه درخورتوجهی را بخود اختصاص داده اند.

این کشور همچنین در خصوص بعضی از نوآوریهای فناوری که روش زندگی عمومی طی سالهای اخیر را متحول کرده نقش پیشتازانه ای داشته است. بعنوان نمونه شبکه ارتباطاتی بین بانکی موسوم به مولتی بانک ،  سیستم نظام پرداخت خودکارعوارض بزرگراهی  و تلفنهای همراه پیش پرداخت (Pre-Paid) از مواردی هستند که گفته می شود شرکتهای پرتغالی در ابداع و کاربردی کردن آن نقش مهمی را ایفا کرده اند. سرمایه گذاری در زیرساختهای نسل سوم و نسل چهارم موبایل نیز از دیگر مواردی هستند که نام پرتغال در آنها بچشم می خورد. با توجه به مجموعه مسائل فوق بنظر می رسد که پرتغال نه فقط در خصوص نوآوری در فناوری اطلاعات بازاری باز بشمار می رود بلکه دروازه ورودی به کشورها و جوامع پرتغالی زبان نیز محسوب می گردد. امتیازی که سیاستمداران و مقامات پرتغالی سعی دارند در مراودات خود با سایر کشورها از آن بهره بگیرند. پرتغال خود را دروازه ورود سایر ملل به  کشورهای پرتغالی زبان بالاخص در آفریقا مانند آنگولاو موزامبیک می داند. در این کشورها فرصتهای تجاری در زمینه های مختلف فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی ، انرژی، زیرساختها و موارد دیگر چشمگیر می باشند.

وجود پروازهای برنامه ای روزانه و هفتگی بین پرتغال و کشورها و جوامع پرتغالی زبان و ارتباطات تاریخی و مردمی بین این کشورها تردد و مراوده کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی را در این مناطق تسهیل می نماید. آمارهای مرتبط با رشد بخش فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی در کشورهای پرتغالی زبان و بازار داخلی این کشور نیز در مجموع بیانگر اهمیت جایگاه پرتغال در بازار فناوریهای اطلاعاتی می باشد. طی دوره 2013 تا 2017 رشد خدمات فناوری اطلاعاتی در بازار پرتغال 7/1 درصد و در بخش نرم افزارهای بسته بندی شده 9/0 درصد برآورده شده است.

طی سال های اخیر توجه به استارت آپ ها و کارآفرینی در نظام دانشگاهی پرتغال نیز از جایگاه مناسبتری برخوردار شده است . امروزه دانشگاههای فنی به دانشجویان خود مهارتهای مرتبط با کارآفرینی را آموزش می دهند . مطالعات انجام شده در سال 2016 نشان می دهد که در اینخصوص لیسبون پنجمین جایگاه عملکردی را دربین جوامع اروپایی دارا می باشد و پایتخت هایی مانند دوبلین و استکهلم بعد از لیسبون قرار می گیرند. شاید همین موضوع باعث شده است تا گردهم آئی استارت آپ ها موسوم به اجلاس وب   WEB SUMMIT محل برگزاری برنامه های سالیانه خود را برای چند سال آتی از دوبلین به لیسبون منتقل نماید. امروزه فناوریهای نرم افزاری شرکتهای پرتغالی مانند Feedzai  و Crowdprocess  دردنیای مالی و بانکی در اروپا و آمریکا برای رصد اختلاس ها وپیش بینی درآمدهای سرمایه ای صندوق سرمایه گذاری نام های آشنایی بشمار می آیند.

پرتغال ، فرصت برگزیت و اجلاس وب

در چنین فضایی برگزیت و احتمال ازدست رفتن امتیاز تردد آسان در بازار واحد اروپایی بین انگلیس و سرزمین اصلی قاره اروپا فرصتی را برای پرتغال ایجاد کرده است تا به جذب استارت آپ ها برای شروع فعالیتهای خود در این کشور بپردازد. با توجه به اینکه بیش از 40 درصد از بنیانگذاران استارآپ های بریتانیایی مدارک تحصیلی خود را در خارج از انگلیس دریافت کرده اند دسترسی آسان ترددی به بازار واحد اروپایی برای این کارآفرینان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و پرتغال می تواند چنین فرصتی را در اختیار آنها قرار دهد. در سال گذشته میلادی (2016) سرمایه گذاریهای کارآفرینانه در شرکتهای فناوری انگلیسی 15 درصد کاهش یافت و به 6/3 میلیارد پوند(معادل 4/4 میلیارد دلار) رسید که اولین افت سرمایه گذاری در این بخش طی هفت سال اخیر بشمار می رود.

بررسی های مطالعاتی نشان می دهند که کشورهای ایتالیا ، اسپانیا و پرتغال در جنوب قاره اروپا با ارائه مشوق های مالیاتی و میزبانی برنامه های مختلف سعی دارند تا بعنوان مراکز ثقل جدید استارت آپ ها شناخته شوند. میزبانی اجلاس وب در نوامبر 2016 در لیسبون در همین راستا قابل ارزیابی است. در افتتاحیه این اجلاس وزیرمشاورصنعت پرتغال از ایجاد صندوق 200 میلیون یوریی برای سرمایه گذاری مشترک با استارت آپ ها و شرکتهای خارجی خبر داد که فعالیت های خود را به پرتغال منتقل می نمایند.

 

  در مجموع پیش بینی می گردد نقش پرتغال در صنعت فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی طی سال های آتی پررنگ تر گردد و ادامه برگزاری اجلاس های سالیانه وب در این کشور فرصت مناسبی را برای تبلیغ و تشویق همکاری استارت آپ ها و شرکتهای فناوری کوچک و متوسط فراهم آورده است . لذا بنظر می رسد توجه به این بخش در طراحی و توسعه همکاریهای دو جانبه ایران و پرتغال می تواند در دستور کار نهادهای ذیربط داخلی قرار گیرد و تمهیداتی برای حضور سازمان یافته و گسترده تر در اجلاس آتی وب   WEB SUMMIT که از 6 تا 9 نوامبر سال جاری میلادی( 2017 ) در لیسبون برگزار می گردد در نظر گرفته شود. 

 

 


١١:٤٦ - 1396/01/06    /    شماره : ٤٤٦٤٦٧    /    تعداد نمایش : ٥٤٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: