صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > هیات های اقتصادی (به میزبانی ایران) 


  چاپ        ارسال به دوست

استقبال هیات تایلندی از همکاری بانکی دوجانبه/حوزه گردشگری زمینه مشترک روابط ایران و تایلند

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، پیمان قربانی با هیات تایلندی متشکل از نمایندگان مجمع ملی قانونگذاری تایلند و برخی بازرگانان عمده آن کشور که به ریاست چاتودوم نیتاسیری، رئیس کمیته اقتصاد و مالی مجمع ملی قانونگذاری تایلند در ایران حضور دارند، دیدار کرد.
در این دیدار که پیرو نشست دیروز این هیات با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و با هدف شناخت مواضع و قوانین اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، آخرین اطلاعات و آمارهای اقتصادی توسط معاون اقتصادی بانک مرکزی در اختیار هیات تایلندی قرار گرفت.
معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به سابقه خوب همکاری‌های ایران و تایلند در زمینه های مختلف تجاری و اقتصادی بر تقویت همکاری های دو جانبه تاکید کرد.
قربانی با اشاره به رشد اقتصادی 11.6 درصدی ایران در 9‌ماهه اول سال گذشته، گفت: رشد اقتصادی مربوط به افزایش درآمدهای نفتی بوده ولی سهم تولید ناخالص داخلی بدون نفت هم مناسب و به 1.9 درصد رسیده است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی همچنین پیش‌بینی کرد که در ادامه روند فعلی رشد تولیدات در بخش‌های غیرنفتی افزایش ‌یابد.
وی با اشاره به جمعیت جوان و تحصیلکرده ایران و نیروی کار 28 میلیونی افزود: از سال 1393 تاکنون شاهد رشد نرخ مشارکت اقتصادی مردان و همچنین زنان ایرانی هستیم و این ظرفیت بالقوه اقتصاد ایران را در تولید و رشد اقتصادی نشان می‌دهد.
قربانی در خصوص بهره‌برداری از فضای بعد از برجام به اصلاحات در شبکه بانکی و بسترسازی برای افزایش مطابقت فعالیت‌های بانکی ایران با استانداردهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: از اقدامات مهمی که طی سال‌های گذشته با هدف افزایش مطابقت قوانین کشور با استاندارد‌های جهانی صورت گرفته، تصویب قانون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» در مجلس شورای اسلامی است. 
وی ادامه داد: همچنین سال گذشته بانک مرکزی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد که برای پیوستن به نظام مالی بین‌المللی و ایجاد بستر مناسب برای گسترش تعاملات جهانی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌آمد.
در جریان این نشست، نمایندگان مجمع قانونگذاری تایلند ضمن اطلاع یافتن از آخرین تحولات و پیش‌بینی‌های اقتصادی کشور نسبت به پیشرفت‌های ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی، به ویژه به واسطه روابط عمیق گردشگری میان دو کشور، به پیشرفت‌های حوزه‌ نظام‌های پرداخت علاقه نشان دادند.
در همین زمینه، پیمان قربانی از پیشتازی ایران در حوزه نظام پرداخت الکترونیکی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خبر داد و افزود: با گشایش‌های ایجادشده در فضای پسابرجام، امکان پیام‌رسانی مالی از طریق سامانه بین‌المللی سوئیفت برای بانک‌های ایرانی فراهم شد. 
امروز اولین روزی است که پرداخت همراه از طریق فناوری NFC در ایران فراهم شده، برای نخستین بار است که میان دو کشور روابط پارلمانی برقرار می‌شود و برگزاری این جلسه با معرفی این هیات توسط کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بانک مرکزی و با هدف آشنایی آنها با سیاست‌های اقتصادی دولت و بانک مرکزی و مقدمه‌چینی برای گسترش روابط بانکی دو کشور به عنوان پیش‌نیاز توسعه روابط دوجانبه اقتصادی، انجام شد.
اقتصام**2025**1834
تنظیم: لیلا جودی ** انتشار: ناهید شفیعی

 

انتهای پیام /* 


٢٢:٣٤ - 1396/02/14    /    شماره : ٤٥٣٢٥٧    /    تعداد نمایش : ٤٤٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: