صفحه اصلی > گزارش های عملیاتی  > فرصتهای اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

هزینه‌های بندری بین ایران و لیتوانی نصف شد

رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و لیتوانی از توافقات جدید تجاری میان دو کشور خبر داد و اعلام کرد که هزینه‌های بندری صادراتی تا ۵۰ درصد کاهش یافته است که باعث می‌شود شرکت‌های ایرانی صادرکننده به اروپا از این به بعد لیتوانی را به خاطر این ۵۰ درصد تخفیف انتخاب کنند.

مهرداد معتمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از بزرگترین گام‌هایی که در روابط اقتصادی ایران و لیتوانی در سال گذشته برداشته شد تفاهم‌نامه مجلس شورای اسلامی با کشور لیتوانی بود که در زمینه‌های مختلفی این موافقنامه به امضا رسید؛ موافقتنامه‌ای که گام‌های بلندی را در روابط تجاری ایران و لیتوانی برداشت.

وی ادامه داد: از جمله اجتناب از مالیات مضاعف میان دو کشور و تسهیلات گوناگونی که به روابط تجاری دو طرف مربوط می‌شود. همچنین پیش‌بینی خطوط اعتباری بین ایران و لیتوانی در زمینه عملیات بانکی از دیگر اقداماتی بود که در روابط  دو کشور اجرایی شد.

رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و لیتوانی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۵ شاهد افزایش رشد حضور شرکت‌های لیتوانیایی در ایران بودیم. سه گروه متشکل از ۶۰ تا ۷۵ شرکت به ایران سفر کردند که منجر به انعقاد حدود ۳۸ موافقتنامه برای سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و لیتوانی شد.

معتمدی ادامه داد: زمینه‌های این موافقتنامه‌ها مختلف بوده است که از جمله در زمینه "آی تی" تفاهم‌های خیلی گسترده‌ای صورت گرفت و شرکت‌های لیتوانی علاقه‌مند هستند که این خدمات را به بانک‌های ایرانی در قالب پروتکل‌های بانکی و قالب بندی نحوه بانکداری اینترنتی ارائه دهند.

وی افزود: قدم بعدی در زمینه مسائل مربوط به تولید مبلمان و کارخانه‌های تولید مصنوعات شیشه توسط لیتوانیایی‌ها در ایران است؛ صنایعی که لیتوانی درآن‌ها بسیار متبحر هستند و یک صادرکننده خوب در این محصولات به حساب می‌آیند. همچنین از جانب طرف‌های ایرانی حدود ۲۸۰ شرکت ایرانی در لیتوانی ایجاد شعبه و نمایندگی کرده‌اند یا شرکت مستقل به ثبت رساندند تا صادرات ایران به لیتوانی و توزیع در اروپا را هدف قرار دهند.


١٦:٣١ - 1396/07/12    /    شماره : ٤٧٨٠٣٧    /    تعداد نمایش : ٥٣٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: