گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > شرکت وزیر محترم امور خارجه کشورمان در نشست تجاری فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

شرکت وزیر محترم امور خارجه کشورمان در نشست تجاری فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان

جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه کشورمان در این نشست سابقه روابط بین ایرانیان و ارامنه را مربوط به قرن های گذشته دانستند که بعد از استقلال این کشور روابط در حوزه های گوناگونی رو به توسعه نهاده و هیچ مانعی برای بسط این روابط وجود ندارد.

وزیر محترم امور خارجه کشورمان وظیفه دولت ها را بستر سازی برای انجام فعالیت های مردم و بویژه تجار و فعالان اقتصادی دانستند که با انعقاد تفاهم نامه ها و اسناد لازم مسیر تجارت را برای نهادها و فعالان اقتصادی هموار نمایند و این وظیفه بخش خصوصی است که بعنوان موتور محرکه اقتصاد هر کشوری بهره گیری لازم را از این فرصت ها بدست آورد.

جناب آقای دکتر ظریف با اعلام اینکه ظرفیت های خوبی برای همکاری بین دو کشور در زمینه های علم و فناوری،انرژی، کشاورزی و ... وجود دارد افزودند ایران و ارمنستان می توانند با ایجاد کارخانجات مشترک به تولید کالاهای مشترک و صدور آن به بازارهای جهانی بویژه کشورهای حوزه اوراسیا و روسیه بپردازند.

 جناب آقای ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان نیز با اشاره به اینکه کشور ارمنستان تنها کشور حوزه اوراسیا است که مرزهای زمینی با جمهوری اسلامی ایران دارد گفت با وجود تعرفه صفر درصدی برای ورود محصولات تولیدی کشورهای این حوزه، تجار و فعالان اقتصادی ایرانی می توانند از طریق ارمنستان به کشورهای حوزه اوراسیا دسترسی داشته باشند.

وزیر محترم امور خارجه ارمنستان با تاکید بر تصمیم دولت این کشور برای ایجاد منطقه آزاد مغری در مرزهای ایران ابراز امیدواری نمود تجار ایرانی در این منطقه سرمایه گذاری نموده و از مزایای آن بهره مند گردند. وی همچنین خواهان همکاریهای بیشتر بین منطقه آزاد مغری و منطقه آزاد ارس در کشورمان جهت ایجاد کارخانجات مشترک و تولید کالاهای مشترک برای صادرات به حوزه اوراسیا گردیدند.

در ادامه این نشست مسئولین اتاق بازرگانی دو کشور و بنیاد توسعه ارمنستان نیز سخنرانی نمودند. در ادامه نیز تجار و فعالان اقتصادی دو کشور نیز بصورتB2B مذاکره و راههای گسترش همکاری های اقتصادی دوجانبه را در حوزه های گوناگون مورد بررسی قرار دادند.


١٦:٣٩ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٨٣٧٠    /    تعداد نمایش : ٣٧٧اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران