گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > حضور چشمگیر جمع کثیری از نمایندگان مجلس و استانداران جمهوری ارمنستان در سفارت ایران در ایروان


  چاپ        ارسال به دوست

حضور چشمگیر جمع کثیری از نمایندگان مجلس و استانداران جمهوری ارمنستان در سفارت ایران در ایروان

روز پنجشنبه 1396/11/05 آقای واهرام باغداساریان رئیس محترم انجمن دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان باتفاق 27 نفر از نمایندگان مجلس این کشور از احزاب جمهوری خواه، ارمنستان شکوفا، یلک، داشناکسیون و ... و با همراهی استانداران استان های آرارات، آرماویر،کوتایک و لری بنا به دعوت جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در ایروان در محل سفارت حضور یافتند.

در این نشست که به منظور ایجاد تحرک و تقویت همکاریهای اقتصادی، تجاری، فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان و ورود پارلمان های دو کشور جهت توسعه همکاریهای اقتصادی بویژه در حوزه های اقتصادی و توسعه فعالیت های تجاری و بازرگانی صورت گرفت، طرفین راههای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری و موانع پیش روی را مورد بررسی قرار دادند.

در ابتدای این نشست سفیر محترم کشورمان ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به میهمانان شرکت کننده تقارن برگزاری این جلسه با 39مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به فال نیک گرفته و هدف از برگزاری این جلسه را کمک گرفتن از نمایندگان دولت و مجلس ارمنستان برای روان سازی امور اقتصادی و رفع موانع تجاری بین دو کشور دانستند. ایشان ابراز امیدواری نمودند با برگزاری این جلسه بسترهای همکاری بین ایران و ارمنستان بویژه در حوزه های اقتصادی و تجاری بیش از گذشته توسعه یابد.

جناب آقای سجادی با اعلام اینکه از حدود دو سال گذشته و با  لغو رژیم روادید شاهد حضور و افزایش میزان سرمایه گذاری های صورت گرفته از جانب تجار و فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان بوده ایم افزودند هیات های مختلف در زمینه های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و ... بین دو کشور مبادله شده اند که در صورت اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه های منعقده شاهد جهش ویژه ای در مبادلات تجاری بین ایران و ارمنستان خواهیم بود.

سفیر محترم کشورمان آرامش و امنیت را دو مقوله مهم در توسعه روابط دو کشور دانستند که هیچ عامل خارجی توانایی سلب آن را نخواهند داشت و اضافه نمودند مسئولین ایرانی بارها در مذاکرات و ملاقات های صورت گرفته اعلام نموده اند که هیچ محدودیتی برای روابط با ارمنستان قائل نمی باشند و برای توسعه همکاری ها در تمام ابعاد اعلام آمادگی نموده اند.

در ادامه این نشست آقای باغداساریان رئیس محترم انجمن دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان ضمن تشکر از سفیر محترم کشورمان بخاطر ابتکار برگزاری این جلسه، روابط ایران و ارمنستان را دارای قدمتی دیرینه دانستند که طی سالهای طولانی دستاوردهای کلانی را برای دو کشور بهمراه داشته است.

جناب آقای باغداساریان ضمن اشاره به سفر اخیر خود به تهران و ملاقات با مقام های ارشد کشورمان خواستار اجرایی شدن تفاهم های صورت گرفته در این سفر شدند. ایشان با تاکید بر دوستی دیرینه دو ملت به سخنان روز گذشته جناب آقای سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری محترم ارمنستان در مقر اتحادیه اروپا در استراسبورگ اشاره نمودند که از روابط دوستانه بین دو کشور و مواضع و سیاست متوازن ایران در قبال بحران قره باغ تشکر کرده بودند.

رئیس محترم انجمن دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان همچنین با تاکید به سخنان جناب آقای کارن کاراپتیان نخست وزیر محترم ارمنستان در داووس سوییس، افتتاح منطقه آزاد مغری در مرز دو کشور را پل ارتباطی مناسبی بین تجار و فعالان اقتصادی ایرانی دانستند که از این طریق تجار ایرانی می توانند کالاهای تولیدی خود را به کشورهای حوزه اورآسیا و در نهایت اروپا صادر نمایند.

ایشان همچنین با اشاره به دعوت صورت گرفته برای شرکت جمهوری ارمنستان در  مجمع کشورهای آسیایی خواستار همکاری جمهوری اسلامی ایران برای عضویت این کشور در این مجمع گردید.

در ادامه این نشست استانداران استان های مختلف ارمنستان ضمن معرفی فرصت های سرمایه گذاری استانی و همکاریهای صورت گرفته با استان های همجوار ایرانی، آمادگی خود را برای هر گونه همکاری با تجار و سرمایه گذاران ایرانی اعلام نمودند.


١٧:٠٥ - پنج شنبه ٥ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٤٩٧٥١٣    /    تعداد نمایش : ١٦٩اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران