صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

آتش فساد اقتصادی عظیم دامن ازبکستان را رها نمی کند

به نقل از خبرگزاری ایرنا، کشورهای آسیانه میانه در سالهای پس از جدایی از شوروی سابق با چالش های متنوعی روبرو بوده اند که بزرگترین آنها عدم شفافیت اقتصادی و فساد بزرگان است.ازبکستان نیز به عنوان یکی از ضعیف ترین اقتصادهای جدا شده از نظام کمونیستی در بین کشورهای آسیای میانه به طور ویژه با این معضل روبرو بوده است.

نشریه الکترونیکی'دیپلمات' که دفتر مرکزی آن در ژاپن مستقر بوده و به رصد مسایل آسیای میانه و جنوب شرق می پردازد در مطلبی به فساد 'عظیم' و گسترده ای پرداخته است که باعث انشقاق ازبکستان و فروپاشی اقتصاد و بنیان های اجتماعی این کشور شده است.

نشریه مذکور نوشت: نکته اصلی درباره این فساد بزرگ آن است که به محض آن که به یک نخ کوچک که از آن آویزان است دست بزنی تمامی این تصویر به ناگاه از دیوار کنده شده و روی زمین پخش می شود، چرا که هر نخ در این تابلوی دوخته شده از تاروپود فساد اقتصادی به نخ دیگر وصل است.

افراد و شرکت ها در کلاف سردرگم ارتباطات متنوع به دام افتاده اند، شرکت های بزرگ دارای مالکان نامرئی و مخفی هستند، بازیگران بین المللی زیادی با اهداف و منافع متفاوت در کشور مشغول کارند و جایی در ورای این صحنه مردمی قرار دارند که له شده اند، کسب و کار کوچکشان از دست رفته است، خویشاوندانشان به خاطر فعالیت های فساد آمیز بزرگان مورد شکنجه قرار گرفته اند و نهادهای دولتشان به نحوی تغییر داده شده اند که تنها منافع یک گروه اقلیت را که در راس قرار دارند تامین می کنند.
نشریه مذکور با ادعای اینکه در این کشور کمتر کسی است که به اندازه دختر رییس جمهوری پیشین یعنی گلناره کریم اوا درگیر فساد اقتصادی شده باشد، افزود: در عین حال وی تنها یک نخ در کلافی بسیار بزرگ است
دیپلمات افزود: در گزارشی درباره فساد در ازبکستان، محققان نشان داده اند که چگونه دولت این کشور مانند یک شبکه جنایت سازمان یافته عمل می کند. هدف این گزارش صد صفحه ای که از سوی ابتکار عمل بین المللی درباره جنایات دولتی وابسته به دانشگاه کویین مری لندن منتشر شده است گردآوری نظام مند اسناد فساد در ازبکستان و تعیین نقش سازمان های دولتی در تسهیل فعالیت های غیرمشروع امپراتوری تجاری مفسدان اقتصاد مانند کریم آوا است.
هدف دیگر این گزارش نشان دادن نحوه استفاده مفسدان اقتصادی ازبکستان از جلمه کریم اوا از ابرساختارهای بین المللی برای سرپوش گذاشتن بر فعالیت های خود و همچنین ارتباط بین موارد نقض حقوق بشر و فساد اقتصادی است.
این گزارش در ادامه بر یک مورد خاص از مفسده های اقتصادی مقامات ازبکستان که از ابعاد وسیعی برخوردار است اشاره کرده و به بررسی ابعاد پرونده رشوه در حوزه مخابرات پرداخته است.
در این پرونده بیش از 850 میلیون دلار از دارایی های مالی ازبکستان در جریان اقدامات قضایی درباره پرداخت رشوه بسیار عظیم به یک شرکت مخابراتی که در سال 2012 آغاز شده و مقدمه سقوط کریم اوا را آماده کرد بلوکه شد.
آمریکا و ازبکستان در حال حاضر درباره این پول هنگفت که از سوی ایالات متحده بلوکه شده است در حال مذاکره هستند. ازبکستان اصرار دارد این پول باید به دولت بازگردانده شود اما منتقدان دولت تاکید می کنند درباره این موضوع باید احتیاط لازم به خرج داده شود تا این مبلغ هنگفت دوباره در دست مفسدان اقتصادی نگرفته و در عوض به دست صاحبان اصلی آن یعنی ملت ازبک برسد.
بر اساس گزارش ایرنا؛ دفتر دادستانی کل ازبکستان قبلا در بیانیه ای درباره پرونده کیفری کریم اواعلام کرده بود که پرونده وی در سال 2013 به جرم اخاذی و اختلاس گشوده شده و در 2015 به پنج سال زندان محکوم شده است.
این دادستانی همچنین با ارسال نامه هایی به 12 کشور جهان از این کشورها خواسته بود حساب های بانکی گلناره کریم آوا را توقیف کنند.
کریم اوا بر اساس ماده 6 قانون جنایی ازبکستان به اتهام فریبکاری، نقض قوانین گمرکی، پنهان کردن ارز خارجی، نقض قوانین تجاری، جعل اسناد و پولشویی مجرم شناخته شده بود.
وی این جرایم را در فاصله زمانی طولانی از سال 2001 تا 2013 مرتکب شده است.
بر اساس گزارش 'سازمان شفافیت بین‌المللی'، در رده‌بندی مربوط به فساد این سازمان برای سال ۲۰۱۶ ازبکستان در رده ۱۵۶ قرار دارد.


١١:٠١ - 1396/05/24    /    شماره : ٤٧٠٤٦٢    /    تعداد نمایش : ٤١٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: