صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > گزارشات و تحلیل های اقتصادی واصله 


  چاپ        ارسال به دوست

طی بیانیه ای تحلیلی مطرح شد؛

حمایت 170 نماینده مجلس از تداوم روندهای مثبت اقتصادی،سیاسی و اجتماعی کشور

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ستاد روحانی، این نمایندگان در بیانیه خود ضمن حمایت از نامزدی حجت السلام و المسلمین حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کردند، مردم شریف ایران در آستانه چهل سالگی عمر پربرکت انقلاب اسلامی در معرض انتخابی بزرگ و سرنوشت ساز قرار گرفته اند. 
ما جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی وظیفه خود می دانیم که نکاتی را درباره شرایط کشور و انتخابات پیش رو به استحضار ملت ایران برسانیم. 
برای درک موقعیت کنونی ضروری است به صورت اجمالی شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که منجر به قرار گرفتن کشور در وضعیت کنونی شده است تبیین شود.
1-در حالی که اکنون منطقه در تب و تاب وی‍ژه ای قرار دارد، به برکت رشادت های دلیرمردان دفاع مقدس به ویژه شهدای گرانقدر و در سایه رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و جانفشانی پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح و سیاست خارجی هوشمند کشور، اکنون ایران به عنوان محور ثبات منطقه عمل می کند.
2- خوشبختانه امروز در بین جناح ها و گروه های سیاسی و کارشناسی این اجماع وجود دارد که اولویت اول کشور رفع مشکلات اقتصادی است؛هرچند مسائل ساختاری اقتصاد ایران در تعامل دو سویه با مسائل اجتماعی و سیاسی قابل حل است. صرف نظر از مسائل ساختاری و نهادی، طی سال های اخیر شوک های پیاپی از قبیل بی انضباطی پولی و مالی در پی افزایش قیمت نفت در سال های 1384 تا 1390 و مدیریت نادرست درآمدهای نفتی، افزایش شدید قیمت حامل های انرژی، تشدید تحریم های اقتصادی طی سال های 90 تا 93، افزایش سه برابری قیمت ارز و در نهایت کاهش بی سابقه قیمت نفت از سال های 1393 به بعد، اقتصاد ایران را بشدت متاثر ساخته است.

در نتیجه شوک های فوق:
– فرصت تاریخی رفع برخی از عقب ماندگی های اقتصادی با استفاده از حدود 700 میلیارد دلار درآمدهای نفتی نه تنها محقق نشد بلکه آثار نامطلوب مصرف ناکارآمد این منابع به شکل افزایش شدید واردات، افزایش تورم(به ویژه در بخش مسکن)، عدم افزایش خالص اشتغال و کاهش قدرت خرید مردم ظهور و بروز یافت.
– تشدید تحریم های ظالمانه اقتصادی و قرار گرفتن ایران در ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل، موجب شد تا بخش زیادی از فرصت های گرانبهای مقامات کشور به جای تدبیر برای بهبود اوضاع اقتصادی، ریسک سیستماتیک اقتصادی کشور افزایش یافت و بخش عمده ای از فعالیت های سرمایه گذاری معلق شد.
سطح انتقال تکنولوژی به کشور محدود شد که نتیجه آن (به دلیل کهنگی ماشین آلات تولیدی و مستهلک شدن آنها) کاهش بهره وری در کشور بود. هزینه معاملات و مبادلات ارزی به نحو بی سابقه ای افزایش یافت و تلاش برای ایجاد کانال های غیر رسمی برای انجام مبادلات موجب بروز فساد شد.
بخش مهمی از دارایی های خارجی کشور بلوکه شد، وضعیت نامطلوب نظام بانکی بدتر گردید و کشور به دلیل نگهداری ارزهای نامطلوب در سبد ارزی بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی متحمل زیان های هنگفتی شدند.
3- برآوردهای کارشناسی حاکی از آن است که در صورت تداوم تحریم ها، متوسط نرخ رشد اقتصاد ایران در سال های 1394 و 1395 به حدود نصف کاهش می یافت، نرخ ارز در محدوده 4500 تا 6000 تومان قرار می گرفت که آثار تورمی آن نامعلوم بود و به تدریج صادرات نفت به کمتر از 500 هزار بشکه در روز می رسید و در نتیجه درآمد حاصل از صادرات نفت به کشور بیش از 50 میلیارد دلار طی سالهای 1393 تا 1395 نسبت به وضعیت فعلی کاهش می یافت. در چنین شرایطی بهبود وضعیت اقتصادی بدون حل مسائل سیاسی (هسته ای) امکان پذیر نبود.
4- دور جدید مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم با رهنمود های مقام معظم رهبری، طی 30 ماه موجب شد ضمن به رسمیت شناخته شدن حق ایران برای داشتن تکنولوژی صلح آمیز هسته ای، نه تنها از بروز بحران های احتمالی پیشگیری نمود، بلکه تحریم های اقتصادی مرتبط با مسائل هسته ای مرتفع گردید. 
این انتظار ایجاد شده بود که پس از کاهش و رفع تحریمها، وضعیت اقتصادی کشور بسرعت بهبود یابد اما در عمل، عمق رکود اقتصادی و آسیب های فراوان وارد شده به سرمایه های انسانی و مدیریتی و مالی کشور به اندازه ای گسترده بود که ساماندهی آنها زمان بسیاری از دولت فعلی را به خود اختصاص داد. 
کاهش بی سابقه قیمت نفت در سال 1393 و تداوم آن در سال های 1394 و 1395 نیز از توان مالی دولت برای بهبود سریع وضعیت اقتصادی بشدت کاست. به رغم این شرایط در سال های 1393 به بعد:
– نرخ رشد اقتصادی منفی 8/6 درصدی سال 1391 به رشد اقتصادی حدود 9 درصدی در سال 1395 افزایش یافته است.
– نرخ تورم حدود 35 درصدی در سال 1392 به حدود 9 درصد در سال 1395 کاهش یافته است.
– میانگین حداقل دستمزد حقیقی به قیمت های ثابت که طی سالهای 1388 تا 1392 حدود 17 در صد کاهش یافته بود طی سالهای 1393 تا 1395، حدود 38 درصد رشد کرده است.
– در حالی که طی دوره 1385 تا 1392 خالص اشتغال کشور حدود صفر بوده است، طی سال های 1393 تا 1395 در مجموع حدود یک میلیون و 960 هزار نفر اشتغال خالص ایجاد کرده است.

5- بهبود شاخص هایی مانند رشد اقتصادی، نرخ تورم، حداقل دستمزد حقیقی و خالص اشتغال در سایر حوزه های اقتصادی از جمله تراز تجاری، بهبود هرچند اندک رفاه خانوارها (کاهش سهم هزینه های خوراکی به کل هزینه ها) و … نیز قابل مشاهده است. 
هرچند که به دلیل کاهش بسیار زیاد قدرت خرید خانوارها و درآمد سرانه حقیقی مردم طی سال های 1386 تا 1392 و افزایش نرخ مشارکت در بازار کار ایران، آثار بهبود این شاخص ها برای مردم چندان ملموس نیست. انتظار می رود با تداوم روند کنونی و استفاده اقتصاد ایران از ظرفیت های خود، آثار بهبود وضعیت اقتصادی برای مردم در سال های آتی ملموس شود. ثبات شرایط اقتصاد کلان ( از جمله تداوم تورم پایین، عدم بروز شوکهای پولی و ارزی در کشور) و ثبات سیاسی در سطح ملی و منطقه ای از جمله الزامات این امر است.
6- افزایش 138 درصدی حقوق فرهنگیان عزیز(در فاصله 92 تاکنون)، افزایش 5/2برابری دریافتی مددجویان کمیته امداد امام(ره) و مددجویان بهزیستی در کنار افزایش چشمگیر قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تقویت خدمات ویژه به روستائیان عزیز و طرح تحول سلامت، کمک شایانی به بهبود شرایط رفاهی اقشار کم درآمد ایفا کرد.
7- توجه ویژه به جوانان،بانوان، اقوام و اقلیت ها با رویکرد اخلاق و اعتدال موجب تقویت تعادل و توازن سیاسی شد.
اکنون انتخاب بزرگی پیش روی ملت ایران است.
روندهای مثبت کنونی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و بین المللی می تواند با تاکید بر افزایش کارآمدی دولتمردان و ارتقای شفافیت و پاسخگویی در نظام تصمیم گیری و اداری و افزایش نقش مردم در امور اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ادامه یابد. نتیجه تداوم این روند، رشد پایدار اقتصادی، ثبات نرخ ارز، کنترل تورم و … است که منجر به افزایش قدرت خرید مردم و بهبود رفاه آنها خواهد شد.
 این روند از طریق ارتقای سطح آزادی های مدنی و افزایش قدرت خرید مردم و بهبود رفاه آنها خواهد شد.این روند از طریق ارتقای سطح آزادی های مدنی و افزایش مشارکت در عرصه های اجتماعی و سیاسی و به کارگیری فن آوری نوین در تعامل سازنده با جامعه بین المللی از یک سو موجب ارتقای شان و منزلت جمهوری اسلامی ایران و از سوی دیگر موجب افزایش خودباوری آحاد مردم، بهبود سرمایه انسانی و اجتماعی و امنیت پایدار خواهد شد.
در این راستا ما نمایندگان امضا کننده این نامه بر این باوریم که انتخاب جناب آقای دکتر حسن روحانی به معنای تداوم روندهای مثبت کنونی در حوزه زمینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است.
بدیهی است تاکید صرف بر وضعیت نامطلوب برخی متغیرهای اقتصادی و تبلیغ اجرای سیاست های شوک درمانی برای بهبود آنها، نتیجه ای جز افزایش تورم، بی ثباتی نرخ ارز و نوسان سایر متغیرهای اقتصادی نخواهد داشت که نتیجه آن نیز فرار سرمایه، کاهش سرمایه گذاری و شکل گیری مجدد فضای عدم اطمینان در اقتصاد ایران است که مکرراً در ایران تجربه شده است. با توجه به حضور جمعی از نمایندگان در حوزه های انتخابیه، امضاهای این بیانیه در حال افزایش است.
سیام**2021*1436*دریافتی : داود مرادپور *انتشار : داود پورصحت*

 

انتهای پیام /* 


٠١:٢٠ - 1396/02/22    /    شماره : ٤٥٤٤٦٠    /    تعداد نمایش : ٥٣٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: