صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > گزارشات و تحلیل های اقتصادی واصله 


  چاپ        ارسال به دوست

اینسایدر: یارانه درایران موجب دست کشیدن مردم ازتلاش اقتصادی نشده است

به گزارش ایرنا، بیزنس اینسایدر افزود: یکی از آسیب های بزرگ پرداخت مستقیم یارانه به مردم در جوامع مختلف آن است که انگیزه آنان را برای کار کردن کم می کند. اما گزارش جدیدی که در باره برنامه پرداخت برنامه یارانه مستقیم در ایران که از سال 1390 شروع شد منتشر شده این ادعا را به چالش کشیده است.
دراین گزارش که از سوی دو اقتصاد دان ایرانی به نام های جواد صالحی اصفهانی و محمد مصطفوی دهزویی منتشر شده براین نکته تاکید شده است که هیچ شواهدی در جامعه ایران مبنی بر اینکه افرادی که یارانه می گیرند خود را از بازار کار واقعی خارج کنند یافت نشده است.
براساس این گزارش، علیرغم گزارش هایی که در رسانه های ایران درباره اقدام افراد نیازمند درمتوقف کردن شغل خود به خاطر دریافت یارانه منتشر شده، اما هیچ شواهد عینی در تایید این ادعا یافت نشده است.
درعین حال در برخی موارد، دریافت کنندگان جوان یارانه به جای استفاده از آن برای بهبود کسب و کار خود از آن برای ثبت نام در تحصیلات عالی استفاده کرده اند.
برعکس کشورهای دیگر، این پول حتی باعث ارتقای کسب و کارشده است چرا که بسیاری از افراد از جمله زنان خانه دار از این درآمد اضافه برای ایجاد یک شغل کوچک و یا گسترش آن استفاده کرده اند.
به نوشته این وبسایت تحلیلی، علیرغم کارکرد مثبت یارانه در بین مردم، مقامات به شدت منفی نسبت به آن دارند.
در حالیکه بر اساس شواهد تجربی و علمی باید به تغییر دیدگاه مردم و خواص نسبت به این موضوع که پرداخت یارانه مستقیم به تنبل شدن مردم و تمایل به بیکاری می انجامد کمک کند.
آساق**1424**1590
مترجم: وحیده دینداری - انتشار: محمد حسن دوستارگان

 

انتهای پیام /* 


١٨:٥٤ - 1396/03/03    /    شماره : ٤٥٦٥٥٠    /    تعداد نمایش : ٤٧٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: