صفحه اصلی > نمایش اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

اشرف غنی:سرمایه‌گذاران ایرانی با بخش خصوصی واقعی افغانستان مشارکت کنند

به گزارش ایرنا به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزي ایران، دیدار رئیس و اعضاي اتاق مشترك ایران و افغانستان با اشرف غنی در محل کاخ سعدآباد تهران صورت گرفت و طی آن موضوع هاي همکاري در زمینه گردشگري سلامت، حمایت از سرمایه گذاري مشترك و اعزام و پذیرش هیات هاي تجاري، مورد تأکید قرار گرفت.

برپایه این گزارش، علا میرمحمدصادقی، رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و افغانستان در این دیدار ضمن تأکید بر وجود امنیت اقتصادي و اجتماعی در ایران، تقویت همکاري اتاق هاي استانی دو طرف با هدایت اتاق هاي ملی دو کشور و همچنین فعال شدن اتاق مشترك بازرگانی افغانستان و ایران در کابل را خواستار شد. وي تأکید کرد: برقراري تعرفه هاي ترجیحی بین دو کشور و تبادل هیات هاي تجاري بر توسعه همکاري هاي دوجانبه اقتصادي بسیار اثرگذار است. همچنین مظفر علیخانی، دبیرکل اتاق مشترك بازرگانی ایران و افغانستان نیز ضرورت زمینه سازي براي حضور بیشتر صادرکنندگان ایرانی خدمات فنی و مهندسی در حوزه هاي برق، مخابرات و صنعت احداث در افغانستان را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: دو کشور می توانند در حوزه هاي گردشگري سلامت، گردشگري سیاحتی و زیارتی، ترانزیت، همکاري هاي بانکی مانند اعتبارات اسنادي، صدور انواع ضمانت نامه ها و انتقال پول، برگزاري نمایشگاه ها و همایش ها با یکدیگر همکاري کنند. به گفته وي، حمایت از سرمایه گذاري مشترك، به ویژه در چابهار، دوغارون، سرخس و بیرجند از اهمیت بالایی برخوردار است و تسهیل در فرایند صدور ویزا نیز می تواند در ارتقاي سطح تعاملات دو کشور اثرگذار باشد.

دبیرکل اتاق مشترك ایران و افغانستان از آمادگی این اتاق براي آموزش نیروهاي اتاق افغانستان در خصوص رژیم حقوقی تیر و کارنهتیر براي توسعه همکاري هاي حمل و نقلی و ترانزیتی، خبر داد. کارنه تیر (carnet TIR (سندي است گمرکی که براي ترانزیت بین المللی کالا در چارچوب کنوانسیون تیر(TIR (در کشور مبدا صادر می شود و به موجب آن کالا در وسیله نقلیه جاده اي به طور پلمپ شده از خاك کشورهاي بین راه عبور می کند و تا مقصد نیازي به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت در مرزهاي ورودي و خروجی این کشورها طبق قوانین داخلی آن ها نخواهد داشت.

علیخانی تصریح کرد: تکمیل قطعات سه و چهار راه آهن خواف - هرات براي توسعه همکاريهاي اقتصادي و تجاري بسیار مهم است. به گفته وي، تهران - کابل باید در چارچوب افزایش تعداد گمرك ها، افزایش ساعات کاري آنها و افزایش تعداد کارکنان برنامه ریزي کنند.

** تاکید رییس جمهوري افغانستان بر لزوم تسهیل صادرات به ایران براساس این گزارش، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در این دیدار تجارت بین دو کشور را نامتعادل خواند و از واردات سه میلیارد دلاري افغانستان از ایران خبر داد. به گفته وي، صادرات افغانستان به ایران اندك است و این تجارت باید متعادل شود تا امکان پشتیبانی از آن هم امکانپذیر باشد. اشرف غنی بر لزوم تسهیل صادرات افغانستان به ایران تاکید کرد و بهبود شرایط ترانزیتی را خواستار شد.

** اشرف غنی: برخی تجار ایرانی به بازار صادراتی خود آسیب می زنند رییس جمهوري افغانستان افزود: برخی تجار ایرانی اقدام به صادرات کالاهاي بی کیفیت به بازار افغانستان می کنند که این موضوع به بازار صادراتی آنها آسیب می زند.

وجود مافیا و فساد اداري در دو طرف مرز ایران و افغانستان مانع رشد تجارت قانونی و همکاري هاي اقتصادي بین دو کشور شده است. رئیس جمهور افغانستان گفت : زمینه سازي در حوزه ترانزیت براي رشد صادرات این کشور اهمیت بالایی دارد.

** ضعف برخی پیمانکاران ایرانی رییس جمهوري افغانستان خاطرنشان ساخت: برخی پروژه هاي خدمات فنی و مهندسی که از سوي پیمانکاران ایرانی در این کشور به مورد اجرا گذاشته می شود، کیفیت پایینی دارد. وي، نبود نظارت کافی از سوي دستگاه هاي ناظر در کشور افغانستان را به عنوان یکی از دلایل این امر برشمرد و گفت: باید شیوه نامه یا دستورالعملی در این زمینه تدوین شود تا کیفیت سازه ها حفظ شده و این مشارکت براي دو طرف منفعت به همراه داشته باشد.

 اشرف غنی اضافه کرد: سرمایه گذاران ایرانی مواردي در افغانستان اقدام به سرمایه گذاري کرده اند، اما در برخی از این همکاري ها، طرف افغانی از میان سیاستمداران انتخاب شده و نه بخش خصوصی واقعی افغانستان که این موضوع می تواند فساد گسترده را به همراه داشته باشد. وي توصیه کرد: سرمایه گذاران ایرانی با سرمایه گذاران اصیل و بخش خصوصی واقعی افغان وارد مذاکره و مشارکت شوند.

اشرف غنی در این نشست گفت: افغانستان برنامه اتصال 9 شبکه جداگانه برق دارد که به یک شبکه ملی متصل می شوند و براي این منظور باید سرمایه گذاري 6 میلیارد دلاري صورت گیرد که از پروژه هاي جاري این کشور است. وي افزود: جامعه افغانستان جوان و جویاي کار است و اشتغال صنعتی و خدماتی نیز به سرمایه گذاري نیاز دارد و ما از سرمایه گذاريهاي خارجی استقبال می کنیم. به گزارش ایرنا، پارسال آذرخش حافظی رییس روابط بین الملل اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد: حجم مبادلات تجاري ایران و افغانستان در گذشته حدود 24 میلیون دلار بوده، اما اکنون این عدد به 2 میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده است.


٠٩:٥٢ - 1396/05/23    /    شماره : ٤٧٠٢٧٦    /    تعداد نمایش : ٤٤٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: